Grāmatas vāka fragments

Jāņa Rozes apgādā iznācis Mišela Velbeka romāns “Pakļaušanās”

Jaunākais, pretrunīgi vērtētais Mišela Velbeka romāns “Pakļaušanās” ir antiutopija un politisks trilleris vienos vākos.

Velbeks_Paklausanas_vaks

 

Mišels Velbeks

Pakļaušanās

No franču valodas tulkojis Dens Dimiņš

Viens no nozīmīgākajiem un arī skandalozākajiem franču rakstniekiem, ar vairākām literārām balvām apbalvotais Mišels Velbeks (Michel Houellebecq, 1958) latviešu lasītājam jau ir pazīstams no viņa iepriekš latviski izdotajiem romāniem  “Elementārdaļiņas”, “Platforma”,  “Varbūt ir sala” un “Karte un teritorija”, par kuru autors saņēmis prestižo Gonkūru prēmiju.

Romāna “Pakļaušanās” darbība risinās netālā nākotnē, 2022. gadā. Galvenais varonis ir dzīves apnicis franču literatūras profesors, smalka un dekadenta 19. gadsimta modernista Vismansa speciālists vārdā Fransuā. Galvenās izklaides šim intelektuālim ir alkohols un gadījuma sakari ir fakultātes studentēm. Šķiet, tā dzīve varētu turpināties līdz pensijai, bet tad pēkšņi valstī varu demokrātiskā ceļā iegūst Musulmaņu brālība. Tās līderis ir harismatisks 2. paaudzes imigrants Mohameds ben Abess. Nekas vairs neiet vecās sliedēs – nemusulmaņi un sievietes zaudē darbu universitātē, visiem kļūst saistoši šariata likumi. Francija pakļaujas radikālām pārmaiņām. Studentes staigā aizplīvurotas, akadēmiķis nonāk pilnīgā izolācijā. Līdz beidzot tomēr atspīd cerības stars…  Asprātīgs, melanholisks darbs par to, cik trausla ir pastāvošā kārtība un vērtības, un cik labprāt mēs pakļaujamies jauniem elkiem.

Tulkotājs Dens Dimiņš romāna pēcvārdā raksta tā:
Velbeka “Pakļaušanās” iznāca īpašā dienā, 2015. gada 7. janvārī, kad pasauli satricināja džihādistu uzbrukums Charlie Hebdo redakcijai Parīzē, kurā divpadsmit cilvēku zaudēja dzīvību. Atentāta saceltā ažiotāža nāca par labu romāna publicitātei un pārdošanas rādītājiem un sacēla arī lielu brēku.
Romāna sižets nav sarežģīts. Tā darbība risinās 2022. gadā, galvenais tēls ir četrdesmit četrus gadus vecs profesors Fransuā, kurš ir mūsdienās maz lasīta intelektuāļa, franču rakstnieka Vismansa, speciālists un arī liels jāklis. Francijā valda vērtību krīze. Musulmaņi kļūst aizvien spēcīgāki. Labējo spēku flagmanes Marinas Lepēnas rituālā, iteratīvā klukstēšana par ilgtspējīgu dzīvi sekulāro vērtību un nacionālisma paspārnē vairs nespēj nevienu aizraut. Arī Velbeka portretētie kreisie ir neglābjami sašmucējušies. Altenatīvas? Ekstrēmi labējie, antisemītiskie identitāristi nedraudzējas ar veselo saprātu. Glābiņa nevaid nekur. Ko izvēlēties starp Scillu un Haribdu? Romānā tēlotā franču sabiedrība izvēlas islāmu. [..] Velbeka romānā šī diktatūra nav ļauna, kopumā visiem dzīve iet uz augšu, tautsaimniecība atkopjas (Čestertona un Beloka distribūtisms rullē), noziedzība un bezdarbs strauji samazinās. [..] Sākotnēji profesors Fransuā neko labu par islāmu nedomā (un neko nezina), bet tad atskārst, ka tā likumi un tikumi ļaus viņam tikt pie svaigas gaļas, par kuru Rietumu demokrātijā jau savecējušam, uzdzīves bangās apdauzītam un laika zoba apskrubinātam indivīdam ar erekcijas problēmām parasti nākas maksāt (pērkot prostitūtu pakalpojumus), bet pērkamā mīla nesniedz viņam gaidīto mierinājumu un nenes nepārejošas mīlas jūtas. Viņš ieslīgst aizvien dziļākā marasmā, depresijā un alkoholismā. Vientuļš un izmisis viennakt viņš raud kā izkults. No upurstāvokļa ir tikai viena izeja  –  pieņemt islāmticību, kas paver atceļu uz akadēmisko karjeru un dod “otro iespēju” – tikt pie skaistas studentes, kas būs lepna likties ar profesoru laulības cisās. Romāna izskaņā sižeta kuģis meinstrīmā aizpeld pretim laimīgas dzīves saullēktam, un tā stūrmanim kā Edītei Pjafai “nebūs ko nožēlot”.

“Uzrakstīdams “Pakļaušanos”, Velbeks mums piedāvā satīru – turklāt godīgu, kas ir neparasti – jo viņu patiešām skumdina vēstures rata absurdie pagriezieni un cilvēces neizmērojamais neprāts.”

Adam Gopnik (The New Yorker)

Aizraujošs, (bestsellera kategorijā) pārsteidzoši pesimistisks skatījums uz cilvēka dabu Eiropas mizantropa numur viens acīm.

Christopher de Bellaigue, The Guardian

Grāmata ir pieejama visās Jāņa Rozes grāmatnīcās.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!