Foto: Mums Patīk

IZNĀCIS SABĪNES KOŠEĻEVAS PIRMAIS ROMĀNS „RĪGA – MASKAVA”

8. aprīlī „Apgāda Zvaigzne ABC” prezentāciju zālē notika jaunās latviešu rakstnieces Sabīnes Košeļevas pirmā romāna “Rīga–Maskava” atvēršana. Par romānu, autori un grāmatas vietu mūsdienu latviešu literatūrā izteicās publiciste Anete Konste un literatūrkritiķis Guntis Berelis.

Sabīnes Košeļevas vārds pazīstams gan ikgadējo Prozas lasījumu apmeklētājiem, gan tiem, kuri seko līdzi jauno autoru publikācijām ar kultūras dzīvi saistītos interneta portālos.
“Rīga–Maskava” ir svaigs, drosmīgi atklāts un aktuāls stāsts par pieaugšanu, par savas vietas meklēšanu haotiskajā postpadomju telpā un pāri visam – par skaistu un neiespējamu mīlestību. Apjomā nelielajā tekstā ir atspoguļota pārsteidzoši plaša laiktelpa, ko iezīmē gan vēstītājas ģimenes locekļu raibu raibie dzīves stāsti, gan tekstā rodamās norādes uz postpadomju vides nedrošību un neparedzamību. Netieši saskatāma arī mūsdienu realitāte, kad robežu vairs nav, pasaule ir atvērta, taču cilvēks bieži vien nesaprot, ko lai ar šo brīvību iesāk.
Bet galvenokārt šī ir grāmata par mīlestību. Tā ir mīlestības Augstā dziesma, stāsts par mūslaiku Romeo un Džuljetu – latviešu meiteni un krievu puisi. Romāna atklātība un intimitāte mulsina, aizkustina, pārsteidz. Lasītājs kopā ar grāmatas varoni gribot negribot kāpj vilcienā “Rīga–Maskava” un jau kuro reizi dodas pāri austrumu robežai, lai sastaptos ar viņu – īstu un nesavtīgu mīlestību. Te nav vietas aizspriedumiem, nacionāliem konfliktiem, aizvainojumiem; pat atšķirtībai nav varas pār mīlestību, jo mēs visi esam cilvēki, kas nemitīgi atrodas ceļā uz sevi un vienam pie otra.
Sabīne Košeļeva: ““Rīga-Maskava” ir postmodernā manierē veidota mozaīka – „mini romāns stāstos”, kuru lasītājam jāliek kopā pašam, katru reizi iegūstot citādāku rezultātu. Tas ir vēstījums par mūsdienu pasauli un bezidentitātes cilvēkiem, kas izmisīgi tajā cenšas atrast savu vietu. Ironija par masu kultūras tendencēm, nodrāztiem šabloniem un stereotipiem mijas ar patiesi dvēseliskām atklāsmēm, bet robežas katram ir jānosaka pašam. Jo nekas jau nav viennozīmīgs – it sevišķi šodien, it sevišķi mīlestībā.”

“Vēl viena cerīga debija [..]. Ironiski, vietumis politnekorekti un ar alkohola lietošanu kāpās – dzīves realitātē vai varbūt reālajā absurdā balstīts love story,” – tā rakstnieks un literatūrzinātnieks Arno Jundze.
Blogere Spīgana: “Galvenokārt mani pievilka autores stils – ļoti tiešs un atklāts, bez cakām un liekas runāšanas riņķī un apkārt. Pie kam, autorei ir veiksmīgi izdevies uzrakstīt šo grāmatu ikdienas valodā, kas patiesībā nemaz nav viegls uzdevums un daudziem nepadodas.”
Sabīne Košeļeva dzimusi 1989. gadā Liepājā. Studējusi žurnālistiku LU Sociālo zinātņu fakultātē, maģistra grādu ieguvusi Rakstniecības studijās Liepājas Universitātē. Maģistrantūras studiju ietvaros Sabīne pusgadu mācījās angļu literatūru un kultūru Viļņas Universitātē. Kopš 2011. gada jaunā autore piedalās Latvijas Literatūras centra rīkotajos Prozas lasījumos.
Par sevi Sabīne saka: “Rakstu maz un reti, pasaule jau tāpat ir pilna ar visu ko. Parasti rakstu par to, kas “sāp” un tad, kad pati esmu “pilna”. Citādi neprotu.””

Pieejama arī e-grāmata.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!