Publicitātes foto

IZNĀCIS ROMĀNS PAR 80-TO GADU NOTIKUMIEM BAKU

Izdevniecība “Dienas Grāmata” laidusi klajā azerbaidžāņu rakstnieka Eķrema Eilisli romānu par 80-to gadu notikumiem Baku “Milzu sastrēgums”.

DG_Metju_vaks4Eķrems Eilisli
Milzu sastrēgums
Netradicionāls romāns trijos vēstījumos

Eķrems Eilisli (1937) ir atzīts par izcilāko azerbaidžāņu prozaiķi. Daudzu garāku un īsāku stāstu, vairāku romānu autors, saņēmis gan valsts augstāko apbalvojumu (2002), gan ordeni par izciliem nopelniem azerbaidžāņu literatūras labā un līdzās tam visam ir arī… bijušais Azerbaidžānas Tautas rakstnieks, un šis goda nosaukums (un ne tikai tas) viņam atņemts dēļ 2012. gadā žurnālā Družba narodov publicētā stāsta “Akmens sapņi”, kas ir romāna “Milzu sastrēgums” otrā daļa. Kāpēc tā?
Romāna sižets balstīts notikumos Baku 1988. gada beigās, 1989. gada sākumā. Romānā aprakstīti gan armēņu grautiņi Baku, gan rakstnieka dzimtā ciema vēsture — Nahčivanas armēņu iedzīvotājus 1919. gadā apkāva turku kareivji. Rakstnieku apsūdzēja simpātijās pret armēņiem un azerbaidžāņu nomelnošanā, taču ticamāk, ka ne mazāku lomu spēlēja romānā nesaudzīgi paustā valstī pastāvošā režīma un politiskās tirānijas kritika. “Akmens sapņi” izpelnījās īpašu apspriešanu Azerbaidžānas parlamentā, un darbs tika vienbalsīgi nosodīts. Eilisā, kur risinās daļa romāna notikumu, rīkoja plašas demonstrācijas ar lozungiem “Nāvi Eilisli!”, “Nodevējs!”, “Eķrems — armēnis” un tika dedzināti viņa romāni, stāstu krājumi un portreti. Lieki piebilst, ka līdzās visām citām šokējoši agresīvajām pret-Eilisli kampaņām rakstnieka darbi izņemti no skolu programmām un pats būtībā pasludināts ārpus likuma.
Un tas viss ir biedējoši ne tikai naida dēļ, bet arī akluma dēļ, jo “Milzu sastrēgums” atklāj dziļa un apgarota vēstījuma pasauli, kuras apbrīnojami siltā, elēģiskā gaisma lasītāju nepamet vēl ilgi pēc grāmatas aizvēršanas.

No krievu valodas tulkojusi Maira Asare. Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis. Mīksto vāku sējums, 336 lpp., izdevniecība “Dienas Grāmata”, 2015

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!