Foto: Mums Patīk

Iznācis jauns literatūras un mākslas žurnāls „Žoklis”

Domubiedru grupa izdevusi jaunu literatūras un mākslas žurnālu „Žoklis”, kura pirmais numurs tika atvērts 28. maija vakarā grāmatveikalā-bārā „Bolderāja”.

Žurnāla veidotāji ir Raimonds Ķirķis, Rihards Raudonis (dēvēti par „Žokļa” kauliem) un Marija Luīze Meļķe (dēvēta par Kalciju). Ideja par žurnāla izdošanu radusies apmēram pirms gada, lai parādītu jaunāko paaudzi dzejā un citās mākslās. Dzirdēts, ka žurnāla nosaukums un impulss meklējams reālā notikumā, kad kāds puisis salauzis žokli.

Žurnāla mērķis nav iekļauties kopējā literatūras un mākslas žurnālistikas ainā, bet pagaidām palikt pagrīdes izdevuma statusā. Tāpēc tas drīzāk uzskatāms par žurnālu savējiem un līdzīgi domājošajiem.

Pirmais numurs ir izdots par saviem līdzekļiem un nodrukāts 100 eksemplāru tirāžā. To var iegādāties grāmatveikalā-bārā „Bolderāja” un tas būs nopērkams arī dzejas festivālā „Dzeja bez robežām”, kas no 2. līdz 4. jūnijam norisināsies Kaņepes kultūras centrā.

Žurnāla pirmajā lapā Riharda Raudoņa parodija par redaktora sleju, tālāk lasāma dzeja un atdzeja, autori: Rihards Raudonis, Jevģēnijs Bušmakins, Einārs Pelšs, Kārklu Kārlis, Artis Ostups, Aivars Madris, Raimonds Ķirķis, Alens Ginsbergs Raimonda Ķirķa atdzejojumā, Sergejs Šaršuns Eināra Pelša atdzejojumā,Tristans Carā Kārļa Vērdiņa un Janas Grostiņas atdzejojumā, Rihards Hīlzenbahs Kārļā Vērdiņa un Janas Vērdiņas atdzejojumā. Vizuālie darbi izvēlēti, lai tie sasauktos ar noskaņu, kuru izdevēji vēlas radīt. Pirmajā numurā iekļautas Marģera Zālīša darbu fotoreprodukcijas, Luīzes Lotes Nežbertes un Marijas Luīzes Meļķes zīmējumi. Liela daļa žurnālā publicēto darbu veltīta dadaismam, par to lasāms Arta Ostupa esejā „Domājot par dadaismu šodien”. Numurā ir arī viena pseidorecenzija par Eināra Pelša dzejas krājumu „Mīļākais tētis pasaulē”. Nākošajos numuros iecerēts vairāk vietas atvēlēt dzejas kritikai un varbūt pat kādam prozas darbam. Žurnālā ir izcelts teksts un mākslas darbi, visu lieko atmetot: nav numurētas lapas, nav satura rādītāja, autora vārds uzzināms tikai pēc teksta izlasīšanas.

Izdevēji saka, ka viņi dara to, ko prasās un gribās darīt. Nākošais numurs gaidāms uz vasaras beigām.

Žurnāls tika atvērts ar dzejas priekšlasījumiem un performanci, kurā tika izkliegta Ginsberga dzeja vienlaikus ar uz vietas improvizētu mūziku, novedot klausītājus transam līdzīgā stāvoklī.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!