Filmas ar skaistu mūziku

Kāds brītiņš vēl jāpagaida līdz īstam pavasarim vai vismaz pulksteņu pārgriešanai, kad rīti kļūs agrāki un vakari – gaišāki, tāpēc vēl joprojām tumšos vakarus var īsināt, noskatoties kādu senu filmu ar skaistu mūziku.

Stundas/ The Hours (ASV, 2002)
Filma veidota pēc Maikla Kaningema (Michael Cunningham) ar Pulicera prēmiju godalgotā tāda paša nosaukuma romāna, kas tulkots arī latviešu valodā.
Režisors: Stīvens Daldrijs (Stephen Daldry)
Galvenajās lomās: Nikola Kidmena (Nicole Kidman), Merila Strīpa (Meryl Streep), Džuliana Mūra (Julianne Moore)
Mūzika: Filips Glāss (Philip Glass)

Anglijā rakstniece Virdžīnija Vulfa raksta romānu „Deloveja kundze” (1923) , Losandželosā mājsaimniece Lora Brauna to lasa (1951), bet Ņujorkā Klarisa Vona to izdzīvo (2001). Viena diena trīs sieviešu dzīvē, kas savijas vienā stāstā par mīlestību, cīņu ar slimību, izmisumu un nāvi. Un pāri visam skan brīnišķīgā Filipa Glāsa mūzika.

Mūzika:

Dzīve rožainā gaismā/ La Vie en Rose/ La Môme (Francija, 2007)
Režisors: Olivjē Dāns (Olivier Dahan)
Edītes Piafas lomā Mariona Kotijāra (Marion Cotillard)

Oskarotā filma par leģendārās dziedātājas Edītes Piafas mīlestību uz dzīvi, vīriešiem un dziedāšanu, kurā tiek izstāstīts viņas dzīves stāsts: bērnība nabadzībā un bordelī, cīņa ar aklumu, mīļotā bojāeja, bohēma, alkohols, kokaīns, pāragra nāve. Saldais ēdiens tiem, kam patīk Edītes Piafas balss tembrs un dziedāšanas maniere. Šis ir tas laimīgais gadījums, kad apkārt savītais stāsts un fonā ņirbošās bildītes neko nesamaitā, bet dod iespēju iejusties 20. gadsimta sākuma Parīzē

Mūzika:

Seržs Geinsbūrs. Varonīgā dzīve/ Gainsbourg: A Heroic Life (Francija, 2010)
Režisors: Džoans Sfars (Joann Sfar)
Galvenajās lomās:
Seržs Geinsbūrs (Serge Gainsbourg) – Ēriks Elmosnino (Eric Elmosnino)
Džeina Birkina (Jane Birkin) – Lūsija Gordone (Lucy Gordon)
Bridžita Bardo (Brigitte Bardot) – Letīcija Kasta (Laetitia Casta)

Filma par skandalozā dziesminieka un sieviešu mīluļa Serža Geinsbūra leģendām apvīto dzīvi, kurā apbrīnojami labi iederas komiksu mākslinieka un filmas režisora Džoana Sfara radītais animētais tēls – Serža alter-ego -, ar kuru visas filmas garumā tiek risinātas sarunas, kopā pieņemti lēmumi un mierināta sirdsapziņa. Filmā skan Geinsbūra jutekliskā mūzika, ainas tinas cigarešu dūmos, rindas kārtībā tiek izspēlētas mīlas dēkas ar leģendārajām mīļākajām, starp kurām bijusi Bridžita Bardo, Katrīna Denēva, Izabella Adžāni, Žiljeta Greko un Džeina Birkina, kura Serža dēļ atraidījusi Alēnu Delonu, kļuvusi par Serža sievu un nodzīvojusi ar viņu vienpadsmit gadus, dāvājot meitu Šarloti Geinsbūru, kas šobrīd ir pazīstama aktrise.
Skumjā nots – aktrise Lūsija Gordone, kura filmā atveido Džeinu Birkinu, izdarīja pašnāvību, nesagaidījusi filmas pirmizrādi.

Mūzika un fragmenti:

Gainsbourg Movie Clip – Serge and Greco

Gainsbourg Movie Clip – Serge meets Jane

Jane Birkin & Serge Gainsbourg – Je T’aime

Cietsirdīgā romance/ Жестокий романс / A Cruel Romance (Krievija, 1984)
Filma veidota pēc Aleksandra Ostrovska lugas „Līgava bez pūra” motīviem.
Režisors Eļdars Rjazanovs (Эльда́р Ряза́нов)
Galvenajās lomās:
Larisas māte – Alise Freindliha (Алиса Фрейндлих)
Larisa – Larisa Guzejeva (Лариса Гузеева)
Paratovs – Ņikita Mihalkovs (Никита Михалков)
Karandiševs – Andrejs Mjagkovs (Андрей Мягков)

Trūcīgai muižniecei un atraitnei izdodas it kā veiksmīgi izprecināt vienu meitu, kuras dzīve diemžēl vēlāk pārvēršas par īstu katorgu, bet otru – skaisto Larisu – kāro daudzi, tomēr bez pūra neviens precēt nesteidzas. Situāciju vēl vairāk sarežģī tas, ka jaunā sieviete kā par nelaimi neprātīgi iemīlas pilnīgi bezcerīgā variantā – aprēķina cilvēkā Paratovā, kuram nekādu tālejošu plānu attiecībā uz Larisu nav un nav arī godprātības, lai atteikos no mīlestības, uz kuru viņš nevar atbildēt. Izmantojot Larisas nožēlojamo stāvokli, par precinieku piesakās viņas nicinātais Karandiševs. Visu izglābj skaista nāve. Bet pa vidu – daudz smeldzīgi skaistas un sirdi plosošas mūzikas.

Mūzika:

Frīda/ Frida (ASV, Meksika, Kanāda, 2002)
Filma veidota pēc Heidenas Erreras sarakstītās Frīdas Kālo biogrāfijas.
Režisore: Džūlija Teimore (Julie Taymor)
Galvenajās lomās:
Frīda Kālo (Frida Kahlo) – Salma Haijeka (Salma Hayek)
Djego Rivera (Diego Rivera), – Alfreds Molina (Alfred Molina)
Filmā skan tradicionālā meksikāņu mūzika.

Vairākus „Oskarus” ieguvusī kolorītā filma ir meksikāņu gleznotājas Frīdas Kālo dzīves stāsts, kas izraisa apbrīnu un cieņu. Astoņpadsmit gadu vecumā Frīda cieš traģiskā autooavārijā, ar kurā gūto smago savainojumu sekām viņai jācīnās visu dzīvi. Seko neskaitāmas operācijas, gads piesaistītai slimnīcas gultai, regulāras sāpes, spontānie aborti un nespēja kļūt par māti. Divdesmit gadu vecumā Frīda apprecas ar tolaik jau 43 gadus veco ģēniju Djego Riveru. Abu mākslinieku sarežģītajā laulībā, kur visu laiku mijas šķiršanās un atkalatgriešanās, mīlestība un naids, māksla un politiskie uzskati kļūst par vienojošu elementu. Frīdas nevaldāmā seksualitāte atklājas gan viņas gleznās, gan attiecībās ar Djego Riveru, gan sakaros ar vīriešiem un arī ar sievietēm. Romāns ar no PSRS izraidīto Ļevu Trocki piešķir stāstam vēl vienu niansi. Māksliniece tiek uzskatīta par vienu no feminisma ikonām. Pirms skatīties filmu, ieteicams izlasīt Frīdas Kālo biogrāfiju un iepazīties ar viņas gleznām.

Mūzika:

 

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!