Ditas Lūses darba fragments

Dita Lūse. Gaismas Anatomija

Kultūras centrā Grata JJ un Mākslas galerija MuseumLV no 16. novembra apskatāma Ditas Lūses izstāde “Gaismas anatomija”.

dita luse_m“Mirkļa starojumā radītais attēls, kurš lauj apskatīt to, kas citādi ir pilnībā apslēpts mūsu acīm – šī ir iespēja ielūkoties noslēpumā, atklāt neredzamo. Pētu un apbrīnoju cilvēku un zirgu kaulu un dažādu augu plastiskās formas dzestrajā rentgena staru radītajā gaismas spēlē. Man šķiet būtiski, ka tie ir dzīvi – dzīvu radību kauli. Rentgena uzņēmumus uztveru kā tādu visai personīgu, pat intīmu lietu. Ar rentgena stariem cilvēkā var ieskatīties daudz dziļāk, nekā ar jebkuru citu fototehniku. Tomēr reizē rentgens ir bezpersonisks, tajā ir zudusi individualitāte. Īsajā gaismas mirklī ķermeņa kauli un augu struktūras kļūst par tādu kā musturu, par ornamentu vai rakstu.

Ķermeni rentgenā izgaismo īss gaismas uzplaiksnījums, un tas ir pretstatā ilgmūžīgajai gaismai, kura gadu simtiem iespīd senajās ēkās un velvēs, kurus gleznoju. Šī laika dimensija man ir ļoti svarīga, tāpat kā apziņa, ka sienas, grīdas, ornamenti ir atmiņu pilni, nes sevī dzīves, likteņus, pavērsienus.

Ornamenti ļauj parādīt telpas dziļumu, kas savukārt dod iespēju ielūkoties vienatnes un klusuma sajūtu telpā. Bet varbūt vēl svarīgāk ir tas, ka ornamenti it kā ievelk sevī. Gleznojot portretus, ornamentu meditatīvais raksturs ļauj izcelt noskaņojumu. Ar skatienu sekojot rakstiem, var aizklīst domās, uz mirkli varbūt pazaudēt sevi, vai tieši otrādi, pabūt vienatnē ar sevi un aizmirst par laiku”, par saviem darbiem stāsta māksliniece.

Dita Lūse ieguvusi balvu starptautiskā konkursā Indijā – AVISKAR AWARDS  2012. Kalkutā.

Piedalījusies Beidžinas starptautiskajā mākslas biennālē Beidžinā, Ķīnā.

  1. Dita ieguva Finālista balvu 2. Starptautiskajā mākslas konkursā ART OLYMPIA 2017 Tokijā, Japānā.

Ditai Lūsei ir bijušas nozīmīgas personālizstādes ne tikai Latvijā, bet arī “Luci e Ombre”, galerijā Immagini Spazio Arte, Cremonā, Itālijā, “The moment of Light” Galerijā ARTIFACT Ņujorkā, ASV un Personālizstāde “ART REVOLUTION TAIPEI 2016” ietvaros pēc kuratoru komitejas uzaicinājuma Taipejā, Taivānā.

Izstādi aicinām apmeklēt līdz 2017. gada 20. decembrim, Rīgā Mākslas galerijā Museum LV Andreja Pumpura iela 2 , pirmajā stāvā

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!