Foto: Mums Patīk

Marta īsās ziņas

Papildinām marta īsās ziņas.

Latvijas Fotogrāfijas muzejs ielūdz uz sarunu vakaru ar fotogrāfu Kārli Bergu

Ceturtdien, 22. martā, plkst. 18:00 Latvijas Fotogrāfijas muzejs ielūdz uz sarunu vakaru un izstādes „Re, ko Dievs sadarījis” aplūkošanu kopā ar autoru – fotogrāfu Kārli Bergu. Maksa par ieeju 1,50 eiro (izstādes ieejas cena).Kārļa Berga personālizstāde „Re, ko Dievs sadarījis” ir fotogrāfiju sērija – konceptuāls vēstījums par to, ka šobrīd cilvēki, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, ir pastāvīgā tiešsaistē un ļoti ātri sasniedzami.  Izstādē var apskatīt darbus, kas tapuši laikā no 2016. līdz 2017. gadam. Šī izstāde parāda izmaiņas Latvijas sabiedrībā un pat dabas ainavās, kuras cilvēki paši vairs nemana.

Projekta mērķis ir aicināt cilvēkus paskatīties uz šā brīža pasaules tehnoloģiju attīstības pakāpi un padomāt par sabiedrības nepārtraukto esību online (tiešsaistē). Cilvēki ir vienmēr gatavi komunicēt ar dažādu gadžetu starpniecību, zvanot, sūtot ziņas un e-pastus, parādot savas ikdienas gaitas fotogrāfijās un video, bet tikai retais domā par to, kas priekš tā visa ir nepieciešams, lai cilvēki varētu jebkurā laikā un vietā sazināties viens ar otru. Projekts nav iecerēts kā kritika, bet gan kā iespēja paskatīties, kur sabiedrība šobrīd nonākusi savā attīstībā, un padomāt, kādas varētu būt tālākās attīstības iespējas un veidi.

Kārlis Bergs (1990) ir latviešu fotogrāfs, kas studējis fotogrāfiju Andreja Granta meistarklasē un ISSP skolā (2011-2013). Viņš ir mācījies vienu gadu Čikāgas Mākslas institūta skolā, vēlāk pārgājis uz Braitonas Universitāti, lai iegūtu bakalaura grādu tēlotājmākslā. Savā darbā viņš cenšas pētīt to, kas padara mūs par cilvēkiem, viņš attēlo neizskaidrojamo saiti, kas mūs visus vieno. Jaunajam fotogrāfam ir iznākušas jau divas fotogrāmatas – „Between the Lake and the Sea” (2014) un „Once a Dream Did Weave a Shade” (2017). Abas grāmatas viņš veidojis pats savām rokām, šujot un līmējot tipogrāfijā nodrukātās loksnes. Pirmajā autors dokumentējis zvejnieku ikdienu Bērzciemā pie jūras, bet jaunākajā grāmatā reflektē par cilvēku kaislību pret futbolu. Viņa darbi publicēti arī izdevumā „Latvijas fotogrāfija 2017”.

Informēja Dace Saveiko, LFM Sabiedrisko attiecību speciāliste

_________________________________________________________

Kinoteātrī “Splendid Palace” no 16. līdz 22. martam

22. martā plkst.19.00 Kino “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos Ivara Selecka dokumentālā filma “Turpinājums”, kas iekļauta Nacionālā kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei!

16. martā plkst. 20:00 īpašais seanss filmai “Atriebība” (Revenge) un diskusija ar Alisi Zariņu par tematu “Sievietes kino — kāpēc mums to vajag?”. Regulārajā repertuārā arī 22. martā.

21. martā plkst. 19.00 LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko Tu nedrīksti nezināt” savu 13. sezonu turpina ar lektoriju “Latviešu neprāts: trako īsfilmu izlase” | Latvija, 1980. gadu beigas–2000. gadu sākums. Lektors: Jānis Putniņš.

Kinoteātris “Splendid Palace” turpina demonstrēt sekojošas filmas:

– režisora Džeimsa Mārša drāmu “Dziļie ūdeņi” (The Mercy);

– režisora Fātiha Akina drāmu ar trillera elementiem “Izzūdošie” (In The Fade);

– režisora Pola Tomasa Andersona psiholoģisko drāmu “Neredzamais pavediens” (Phantom Thread);

– režisores Madaras Dišleres filmu visai ģimenei “Paradīze 89”;

– šī gada “Oskara” balvas naminantu līderi, meksikāņu režisora Giljermo del Toro filmu “Ūdens forma” (“Shape of Water”), kas uz prestižo kinoapalbalvojumu pretendē 13 kategorijās, tai skaitā galvenajās – Labākā filma un Labākais režisors;

– latviešu kriminālkomēdiju “Kriminālās ekselences fonds”, kuras autors, producents un režisors ir Oskars Rupenheits, operatori – Juris Pīlēns un Kaspars Cirsis;

– režisora Aigara Graubas Latvijas spēlfilmu “Nameja gredzens”.

Pēdējā iespēja noskatīties režisora Juliāna Rozefelta drāmu “Manifests” (Manifesto),  kurā Keita Blanšeta atveido 13 lomas vienā filmā un itāliešu režisora Lukas Gvadanjīno drāmu “Sauc mani savā vārdā”.

Informēja Irina Pavļuka, kinoteātra “Splendid Palace” pārstāve

__________________________________________________________________

Marta kultūras notikumi Latgales vēstniecībā GORS

Foto: Andrejs Vasjukevičs

Martu iesāksim ar Latgales vēstniecības GORS mēneša īpašo prieku – tikšanos ar vijolnieku Gidonu Krēmeru, mēneša beigās jau tradicionāli Rēzeknē viesosies Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, šoreiz iedvesmojot ar latino baletu. Tāpat martā jubileju koncerti – Eduarda Rozenštrauha simtgade, aktrises Olgas Dreģes astoņdesmitgade, kā arī mēneša noslēgumā komponistu Baha un Forē simboliskā tikšanās Klusajā sestdienā. Martā būs skatāma arī dokumentālā filma “Turpinājums”, savukārt aprīli sagaidīsim ar Jaunā Rīgas teātra viesizrādi “Peldošie – ceļojošie” un izcilās vokālistes Ineses Galantes koncertprogrammu “Ar mīlestību no Ineses Galantes”.

Franciska Vaslavāna un Frančeskas Kirkes izstāde-projekts “Francisks&Frančeska“
Katru dienu no 11.00, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS

No 25. februāra līdz 22. aprīlim Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāma izstāde-projekts “Francisks&Frančeska“, kurā vienas dzimtas divu paaudžu radošo personību dialogu atklāj ievērojamā Latgales mākslinieka Franciska Varslavāna un viņa mazmeitas, gleznotājas Frančeskas Kirkes darbi. Izstāde būs simboliska mākslinieku satikšanās, jo dzīvē viņiem tas nebija lemts.

Gidons Krēmers, “Kremerata Baltica“ un Georgijs Osokins. Koncerprogramma “Zudušā laika prelūdijas“
Ceturtdiena, 8. marts 19.00, Lielā zāle 7,00–16,00 €, GORS

Pirmo reizi Latgales vēstniecībā GORS ar pirmatskaņojumu viesosies viens no 21. gadsimta ievērojamākajiem mūziķiem – vijolnieks Gidons Krēmers. Koncerta pirmajā daļā izskanēs izcilā 20. gadsimta komponista Mečislava (Moiseja) Veinberga 24 prelūdijas čellam solo. 2. daļā pirmo reizi uz vienas skatuves satiksies Gidons Krēmers un jaunais, pasaules slavu guvušais mūziķis Georgijs Osokins. Abu sniegumā skanēs Frederika Šopēna Trio solminorā. Koncerta noslēgumā “Kremerata Baltica“ solistu sniegumā izskanēs 19. gadsimta romantiķa Fēliksa Mendelszona Oktets Mibemol mažorā. Pirms koncerta plkst. 18.00 2. stāva semināru zālē pirmskoncerta sarunas, kuras vadīs muzikoloģe un orķestra “Kremerata Baltica“ direktore Ingrīda Zemzare.

Teātra izrāde “Lēdija“. Sergejs Astahovs un Anastasija Voločkova (Krievija)
Sestdiena, 10. marts 18.00, Lielā zāle 19,00–33,00 €, GORS

Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē viesosies Krievijas teātra izrāde “Lēdija”, kurā galveno lomu atveidos šarmantā balerīna Anastasija Voločkova. Šis stāsts viegli humoristiskā un intriģējošā veidā apgriež kājām gaisā pazīstamo mītu par skulptoru Pigmalionu, kura mīlestības spēks atdzīvināja mākslinieka izveidoto marmora statuju. Izrāde krievu valodā.

Aijas Eriņas piemiņas koncerts “Atsagrīzt“
Svētdiena, 11. marts 15.00, Lielā zāle, 5,00–15,00 €

Pāragri mūžībā aizgājušās dziedātājas un dziesmu autores Aijas Eriņas piemiņas koncerts – Aijas radošo darbu izlases-albuma prezentācija. Pieminot dziedātāju, uz skatuves Aiju dienas priekšvakarā tiksies Aijas ģimene, draugi un kolēģi, ar kuriem kopā dziedātāja radījusi mūziku un priecējusi klausītājus.

Jubilejas koncerts “Olgai Dreģei 80“
Svētdiena, 18. marts 18.00, Lielā zāle 12,00–25,00 €

2018. gada martā 80 gadu jubileju svinēs izcilā un leģendārā Dailes teātra aktrise Olga Dreģe. “Koncerts būs kā saruna par piedzīvoto, pārdzīvoto sapni – no pagātnes līdz šodienai,“ ieskicē māksliniece. Koncertos sev līdzās uz skatuves O. Dreģe aicinās savus skatuves partnerus no neskaitāmajām filmām un teātra izrādēm, kas šajos gados nospēlētas. Koncerta laikā uz lielā ekrāna tiks demonstrēti fragmenti no nozīmīgākajām kinofilmām un teātra izrādēm, kurās gaviļniece piedalījusies.

Izrāde bērniem “Runājošais runcis Toms un viņa draugi“
Trešdiena, 21. marts 18.00, Lielā zāle 10,00–15,00 €

“Maskavas leļļu teātris” piedāvā jaunu, krāsainu interaktīvo un reizē pamācošo izrāde bērniem “Runājošais runcis Toms un viņa draugi”. Izrādes pamatā ir jauns multfilmu seriāls par runci Tomu un viņa piedzīvojumiem. Bērnus patīkami pārsteigs interaktīvais ekrāns, kas aicinās spēlēties un reaģēs uz mazo apmeklētāju atbildēm. Savukārt skaņas un vizuālie efekti aizvedīs skatītājus uz spēļu pasauli. Izrāde krievu valodā.

Dokumentālā filma “Turpinājums”. LV100 filmu programma
Piektdiena, 23. marts 18.00, Mazā zāle 3,50 €, GORS

Režisora Ivara Selecka dokumentālā filma “Turpinājums” veidota divu gadu garumā, sekojot pieciem bērniem, kuri 2015. gadā uzsāka skolas gaitas dažādās Latvijas vietās. Kāds, kuram ir stipras ģimenes saknes Latvijas laukos un vecāki vēlas, lai bērns izaug par īstu zemnieku, kāds, kurš dzīvo pie vecmāmiņas, kamēr mamma strādā Anglijā un kāds cittautietis, kurš vēlas kļūt par biznesmeni un kura vecvecāki nonāca Latvijā pēc 2. Pasaules kara. Viens no bērniem – tepat no Rēzeknes novada Stoļerovas.

“Ballet Hispanico“ (Ņujorka). 23. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls
Sestdiena, 24. marts 18.00, Lielā zāle 12,00–20,00 €, GORS

Latgales vēstniecībā GORS viesosies latino stila profesionālā baleta trupa “Ballet Hispanico” (Ņujorka, ASV). Mākslinieciskā vadītāja Eduardo Vilaro vadītā baleta kompānija “Ballet Hispanico“ ir vadošā latino dejas kompānija pasaulē. Latvijas skatītājiem “Ballet Hispanico“ prezentēs trīs iestudējumus: “Linea Recta“, “Danzón“ un “Con Brazos Abiertos“.

LNSO un solisti. Koncertprogramma “Bahs un Forē. Miera formula“
Sestdiena, 31. marts 18.00, Lielā zāle 7,00–15,00 €, GORS

Lieldienu Klusajā sestdienā līdzās Baha tētiņa korāļiem un fūgām izskanēs Forē izteikti franciskais Rekviēms solobalsīm, korim, orķestrim un visai pasaulei. Gregoriski noteikts, cilvēciski skarošs, eņģeliski maigs. Solisti: Gunta Gelgote – soprāns, Latvijas Radio koris, Johanness Helds – baritons, Diriģents – Andris Poga. Programmā: Johans Sebastiāns Bahs, Gabriels Forē Rekviēms. Pirms koncerta plkst. 17.00 2. stāva semināru zālē pirmskoncerta sarunas, kuras vadīs muzikologs Orests Silabriedis.

Informēja Elza Jurāne, Latgales vēstniecība GORS mārketinga speciāliste

_________________________________________________________

Avangarda mūzika Eiropā 20. gadsimta 20.–30. gados. Mūzikas vēsturnieka, etnomuzikologa Dr. art. Borisa Avrameca lekcija

Mūzikas vēsturnieks, etnomuzikologs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātais docētājs Dr. art. Boriss Avramecs (Борис Аврамец). Publicitātes foto

Otrdien, 2018. gada 13. martā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) ar lekciju “Avangarda mūzika Eiropā 20. gadsimta 20.–30. gados” viesosies pazīstamais mūzikas vēsturnieks, etnomuzikologs Dr. art. Boriss Avramecs.

Līdz ar modernisma uzplaukumu mākslā, literatūrā un citās kultūras jomās pārmaiņas notika arī mūzikā. Jau 20. gadsimta sākumā iezīmējās tradicionālo māksliniecisko paņēmienu neievērošana, kas veicināja attālināšanos no ierastā reālisma un akadēmisma. 1913. gadā itāļu mūziķis futūrists Luidži Rusolo (Luigi Russolo, 1885–1947) publicēja manifestu “Trokšņu māksla” (“L’arte dei Rumori”), proklamējot, ka 20. gadsimta skaņa būs troksnis, sevišķi mašīnu izraisīti trokšņi, kāds bija arī viņa radītais “Intonarumori” (1914).

Kā viens no dažādu mākslu mijiedarbības piemēriem noteikti jāmin Ērika Satī (Erik Satie, 1866– 1925) viencēliena balets “Parāde”. To režisēja Žans Kokto (Jean Cocteau, 1889–1963), horeogrāfiju veidoja Leonīds Mjasins (Леонид Мясин, 1896–1979), Pablo Pikaso (Pablo Picasso, 1881–1973) darināja tērpus, itāļu futūrists Džakomo Balla (Giacomo Balla, 1871–1958) palīdzēja pie citiem scenogrāfijas dizainiem.

Baleta tēma ir publiska parāde, kurā trīs cirka mākslinieku grupas cenšas piesaistīt auditoriju iekštelpās notiekošajām performancēm. Ēriks Satī šai idejai radīja mūziku, un tā bija viņa pirmā komponēšana baletam. Iestudējuma pirmizrāde notika 1917. gada 18. maijā Parīzē, uz skatuves uzstājoties Sergeja Djagiļeva (Сергей Дягилев, 1872–1929) krievu baleta trupai.

Dzejnieks Gijoms Apolinērs (Guillaume Apollinaire, 1880–1918) “Parādi” 1917. gadā raksturoja kā “kaut ko sirreālu”, tādējādi ieviešot šo terminu trīs gadus pirms sirreālisms Parīzē kļuva par māksliniecisku kustību.

Balets bija zīmīgs ar to, ka Satī un Pikaso tā bija pirmā pieredze šajā jomā. Tāpat tajā tika izmantoti dažādi ikdienas elementi kā varietē un atrakcijas, kas pirms tam tika uzskatīti nepiemēroti elitārajai baleta pasaulei. Daži no Pikaso kostīmiem bija veidoti no cieta kartona, kas dejotājiem ļāva kustēties tikai minimāli.

Žana Kokto izrādē mūzikas vajadzībām lietoja arī trokšņus radošus “instrumentus” – rakstāmmašīnu, piena pudeles, pistoli un citus; šis solis diezgan samulsināja Ēriku Satī.

Pirmizrāde rezultējās vairākos skandālos. Viena daļa publikas svilpa, demonstrēja nicināšanu un gandrīz izsauca nekārtības, pirms tās apklusa entuziastiskos aplausos.

Šī ir tikai atsevišķa epizode, kas raksturo laikmetu, kad mainījās visa mākslas scēna – sākot ar glezniecību un beidzot ar mūziku. Jaunajai domāšanai un pasaules uztverei savus jauninājumus piedāvāja baletdejotāji, horeogrāfi un citi ar skatuvi saistīti profesionāļi.

13. martā Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā mūzikas vēsturnieks, etnomuzikologs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātais docētājs Dr. art. Boriss Avramecs (Борис Аврамец) iepazīstinās klausītājus arī ar citiem interesantiem piemēriem no 20.–30. gadu Eiropas kultūras mantojuma, plašāk stāstot par to, kā aizsākās ceļš pie avangarda mūzikas, kā tas ietekmēja vizuālo mākslu un kā dažādas radošās jomas mēģināja veidot vienotu veselumu.

Lekcija notiks krievu valodā. Nepieciešamības gadījumā iespējams nodrošināt sinhrono tulkojumu latviešu valodā. Biļešu cena: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR. Pirms lekcijas apmeklētāji var iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “Latvijas baleta leģenda Arvīds Ozoliņš Aleksandras Beļcovas gleznojumos un zīmējumos”. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ierobežots.

Informēja Nataļja Sujunšalijeva, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Preses centra vadītāja

___________________________________________________________

Sarunu ciklu “Simtgade un vēl” noslēdz Anna Viduleja

Foto: Agnese Zeltiņa

Sešpadsmitā un pēdējā saruna ciklā “Simtgade un vēl”, noslēdzot 2017. gada oktobrī uzsāktās tikšanās ar Simtgades filmu režisoriem, notiek trešdien, 7. martā 18:00 – Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē režisore Anna Viduleja runās par topošo komēdiju “Homo Novus” pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem, bet seansā – Anšlava Eglīša stāsta “Maestro” ekranizācija, režisora Pētera Krilova spēles īsfilma (1990, 56 min) ar Eduardu Pāvulu galvenajā lomā.

7. martā plkst. 18:00 – režisore ANNA VIDULEJA.

Saruna par topošo spēlfilmu Homo Novus (pirmizrāde 26. septembrī, producē studija Film Angels Productions). 1938. gads, nabadzīgs mākslinieks Juris Upenājs ierodas Rīgā no laukiem tajā pašā laikā, kad izsmalcinātais Eižens Žibeika atgriežas no gleznošanas Parīzē ar cerībām saņemt sava tēvoča ievērojamo mantojumu. Kamēr mākslai uzticīgais Upenājs ar krāsainās Rīgas bohēmas palīdzību kāpj arvien augstāk, talantīgais diletants Žibeika krīt arvien zemāk. Upenājs kuratora un kritiķa Kurcuma vadībā sastopas ar mākslas pasaules komiskajiem personāžiem, pieredz panākumus un izgāšanos, nicinājumu un mīlestību. Eižens Žibeika zaudē naudu un mīļoto sievieti, taču gūst glābiņa iespēju, nododoties savai glezniecībai.

Anšlava Eglīša populārā romāna ekranizācijā režisore un scenārija autore Anna Viduleja un operators Jānis Eglītis iesaistījuši veselu plejādi spilgtu aktieru no dažādiem teātriem – lomās Kaspars Znotiņš, Andris Keišs, Vilis Daudziņš, Aurēlija Anužīte, Ģirts Ēcis, Agnese Cīrule, Andrejs Žagars, Ģirts Krūmiņš, Baiba Broka, Gundars Āboliņš, Regīna Razuma un daudzi citi, epizodiskās lomās arī krāšņi tipāži, piemēram, basketbolists Kaspars Kambala, bet galvenajās lomās – lielā ekrāna debitanti Igors Šelegovskis un Kristīne Krūze.

Pēc sarunas skatāmies citu Anšlava Eglīša literārā darba ekranizāciju, ko veidojis viens no Annas Vidulejas pirmajiem pedagogiem, režisors Pēteris Krilovs – 1990. gadā uzņemto, gandrīz stundu garo spēlfilmu Maestro. Tā pati 30. gadu Latvijas mākslas pasaule, tikpat komiskā rakursā, galvenajā lomā spožs Eduards Pāvuls, viņa sievas lomā – tikpat spoža muzikoloģe Ligita Viduleja, režisores Annas Vidulejas mamma. Lomās arī Juris Gornavs, Leonīds Grabovskis un citi, filmas māksliniece – Brigita Rozenbrika, filmas operators – Andris Pavlovskis, kuram šis bija diplomdarbs Vissavienības kinoinstitūtā. Šī seansa sadarbības partneris ir Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs, kas nodrošina filmas kopiju demonstrēšanai. Ieeja bez maksas.

Režisore ANNA VIDULEJA augusi mākslinieku ģimenē, viņas māte, muzikoloģe Ligita Viduleja, ir vairāku spilgtu TV muzikālo filmu scenāriste un redaktore, bet Anna jau pusaudzes gados debitējusi kinolomā TV īsfilmā Mans draugs Sokrātiņš (1984) un strādājusi kinoforumā Arsenāls. Studējusi Latvijas Universitātes Filozofijas fakultātē, Latvijas Kultūras akadēmijā, Eiropas kino koledžā (Dānijā). Absolvējusi Nacionālo TV un kino skolu Lielbritānijā, diplomdarbs Naktsputni (2000) iekļauts Kannu kinofestivāla konkursā. Režisējusi vairākas īsfilmas (1995-2001), mūzikas klipus, reklāmas, iestudējusi izrādi Jaunajā Rīgas teātrī. Kopā ar trim citiem režisoriem radījusi no četrām novelēm veidotu pilnmetrāžas spēlfilmu Vogelfrei (2007), kas saņēma vairākas nominācijas un balvas Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps, kinoforumā Arsenāls un citur pasaulē. Viena no studijas Film Angels Studio dibinātājām, pasniedzēja augstskolā RISEBA.

Vairāk lasiet šeit.

Informēja Kristīne Matīsa, Nacionālā Kino centra vecākā referente nozares informācijas jautājumos

_______________________________________________________

Kinoteātrī “Splendid Palace” no 7. līdz 15. martam. 

LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko Tu nedrīksti nezināt” savu 13. sezonu turpina 7. martā plkst. 19.00 Lielajā zālē ar filmu “Sliktās asinis” (Mauvais Sang), režisors: Leo Karaks. Lektore: kinokritiķe Daira Āboliņa.

9. martā plkst. 18.00 aicinām apmeklēt īpašo filmas “Paradīze 89” seansu ar režisores un radošās grupas piedalīšanos!

15. martā plkst. 18.00 kinoteātris “Splendid Palace” sadarbībā ar Nodibinājumu “Kinoskola” piedāvā pasaulslavenās filmas “Mūzikas skaņas” (The Sound of Music) seansu. Filmas skate uzsāk jaunu pasākumu ciklu, kura nosaukums ir “Filmas, kuras mīlam”.

Turku izcelsmes vācu režisora Fātiha Akina emocionāli nospriegotā sociālā drāma ar trillera elementiem “Izzūdošie” (In The Fade) šogad saņēmusi “Zelta globusu” kā labākā ārzemju filma un nominēta Amerikas Kino akadēmijas balvai “Oskars”. Filmas emocionālais centrs ir vācu aktrise Diāna Krīgere – viņas aktierdarbs vairākkārt piesaukts kā labākais viņas karjerā, par kuru 2017. gadā Kannu kinofestivālā viņa saņēmusi “Zelta palmas zaru” kā labākā aktrise. Uz lielā ekrāna no 9. marta!

No 9. marta kinoteātris sāks demonstrēt iedvesmojošo un aizkustinošo drāmu “Dziļie ūdeņi” (The Mercy), kuru režisējis “Oskara” ieguvējs Džeimss Māršs (“Teorija par visu”), bet pārgalvīgo burātāju Donaldu Krohērstu un viņa sievu Klēru atveido divi izcili britu aktieri – Kolins Fērts (“Oskars” par lomu drāmā “Karaļa runa”) un Reičela Vaisa (“Oskars” par lomu trillerī “Uzticīgais dārznieks”).

14. martā plkst. 13.00 kinoteātrī tiks organizēts filmas “Paradīze 89” skolēnu brīvlaika seanss!

Kinoteātris turpina demonstrēt sekojošas filmas: režisora Pola Tomasa Andersona psiholoģisko drāmu “Neredzamais pavediens” (Phantom Thread); režisores Madaras Dišleres filmu visai ģimenei “Paradīze 89”; režisora Juliāna Rozefelta drāma “Manifests” (Manifesto),  kurā Keita Blanšeta atveido 13 lomas vienā filmā, filmā tiekas Maļevičs un Džārmušs, Kandinskis un Godārs, un viņu slavenos manifestus skandē 13 mūsu laika varones; šī gada “Oskara” balvas naminantu līderi, meksikāņu režisora Giljermo del Toro filmu ” Ūdens forma ” (“Shape of Water “), kas uz prestižo kinoapalbalvojumu pretendē 13 kategorijās, tai skaitā galvenajās – Labākā filma un Labākais režisors; latviešu kriminālkomēdiju “Kriminālās ekselences fonds”, kuras autors, producents un režisors ir Oskars Rupenheits, operatori – Juris Pīlēns un Kaspars Cirsis; itāliešu režisora Lukas Gvadanjīno drāmu “Sauc mani savā vārdā”, kuras  scenāriju pēc Andrē Asimana romāna motīviem sarakstījis pieredzējušais režisors un scenārists Džeimss Aivorijs (“Dienas atlikusī daļa”); režisora Aigara Graubas Latvijas spēlfilmu “Nameja gredzens”. Pēdējā iespēja noskatīties režisores Blandinas Lenuār komēdiju “50. pavasaris”!

Informēja Irina Pavļuka, kinoteātra “Splendid Palace” pārstāve

_____________________________________________________________

Sapņu pīpes krēslas stunda Jāņa Akuratera muzejā

Sagaidot pavasari, Jāņa Akuratera muzejs piedāvā gremdēties krāsainos sapņos un dzejā. Tāpēc, noslēdzot februāri un ievadot marta mēnesi, trešdienu, piektdienu un sestdienu vakaros – 7., 9., 10. martā –, iestājoties krēslai, no plkst. 17.00 līdz plkst. 18.00, Jāņa Akuratera muzejs aicina uz relaksējošu stundu ar Sapņu pīpi.

Saulei rietot, pustumsā, apmeklētāji varēs baudīt košas sapņu projekcijas uz Kamīnzāles sienām, klusu mūziku un dzejas lasījumus no Jāņa Akuratera un Erika Ādamsona dzejas krājumiem – “Neatrastā” un “Sapņu Pīpe” –, kuros dzejnieki satiekas uz kopīgas sapņu daiļuma un fantāzijas takas, starp realitāti, Lielo dzīves sapni un zeltfazāniem, rožkāju baložiem, orhideju mežu, hiacintu pļavām, zelta putekļiem, ieelpojot un izelpojot iztēles saldo dūmu.

Ieejas maksa – 2.00 €; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1.50 €.

Vairāk informācijas mājaslapā.

Informāciju sagatavoja Solvita Zariņa, Jāņa Akuratera muzeja muzejpedagoģe.

_____________________________________________________________

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs aicina uz atmiņu vakaru “Rozes gari” par “Rozes garu”

Vāclavs Ņižinskis un Tamāra Karsavina baleta izrādē “Rozes gars”. 1911

Otrdien, 2018. gada 6. martā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) tiek rīkots izcilajam latviešu baletdejotājam Arvīdam Ozoliņam un slavenajam uzvedumam “Rozes gars” veltīts atmiņu vakars, kura īpašie viesi būs pazīstami Latvijas baletdejotāji un horeogrāfi – Lita Beiris, Genādijs Gorbaņovs, Sarma Rozenberga, Inita Saleniece-Purmale. Sarunu vadīs Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece.

Rozes lomu viencēliena baletā “Rozes gars” (1911) Arvīds Ozoliņš (1908–1996) 20. gadsimta 30. gados dejoja Parīzē un Londonas Koventgārdenas operā, un to var uzskatīt par leģendārā skatuves mākslinieka augstāko karjeras sasniegumu. Angļu žurnālisti pēc trupas izrādes Koventgārdenā, vērtējot Arvīda Ozoliņa uzstāšanos, salīdzināja viņu pat ar nepārspējamo Vāclavu Ņižinski (Vaslav Nijinsky / Вацлав Нижинский, 1889–1950), kurš bija pirmais Rozes tēla iemiesotājs baletā. Parasti šo personāžu uzticēja atveidot ļoti talantīgiem baletdejotājiem – vēlāk “Rozes gars” ir atrodams tādu zvaigžņu kā Māris Liepa (1936–1989) un Mihails Barišņikovs (Михаил Барышников, 1948) repertuārā. Arī uz Latvijas Nacionālās operas (tagad – Latvijas Nacionālā opera un balets, LNOB) skatuves šis balets ir ticis uzvests vairākas reizes.

Baletā darbība norisinās ap kādu meiteni, kura sapņo par dejošanu ar rozes garu, kas kalpoja par piemiņas lietu no viņas pirmās balles. “Rozes gara” pamatā ir vācu romantisma komponista Karla Marijas fon Vēbera (Carl Maria von Weber, 1786–1826) klavieru kompozīcija “Uzaicinājums uz deju”, ko orķestra mūzikai piemēroja slavenais franču komponists Hektors Berliozs (Hector Berlioz, 1803–1869). Horeogrāfs – Mihails Fokins (Михаил Фокин, 1880–1942). Baleta stāstu Žans Luī-Vodojē (Jean-Louis Vaudoyer, 1883–1963) balstīja Teofila Gotjē (Théophile Gautier, 1811–1872) dzejolī “Rozes gars”. Baleta dekorācijas ar bīdermeijera mēbelēm un kostīmiem veidoja mākslinieks Leons Baksts (Леoн / Лев Бакст, 1866–1924). Pirmizrādi uzvedums piedzīvoja 1911. gada 19. aprīlī Montekarlo. Vāclavs Ņižinskis tēloja Rozi un Tamāra Karsavina (Тамара Карсавина, 1885–1978) – Meiteni, abi dejotāji bija no Sergeja Djagiļeva (Сергей Дягилев, 1872–1929) “Krievu baleta”. Izrāde kļuva par vienu no 1911. gada baleta skatuves veiksmēm, iemantojot lielu skatītāju un kritiķu atsaucību.

Godinot Arvīdu Ozoliņu 110. jubilejas gadā, 6. martā uz tikšanos Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā atnāks vairākas ievērojamas personības – gan baletdejotāji, kuri ir tēlojuši “Rozes gara” uzvedumos, gan skatuves mākslinieki, kuriem ir daudz ko stāstīt par spožo meistaru.

Baletdejotāja, horeogrāfe, Starptautiskā Baltijas baleta festivāla direktore, Latvijas Profesionālā baleta asociācijas prezidente Lita Beiris, kura savulaik ir dejojusi Meiteni baletā “Rozes gars”, dalīsies personīgās atmiņās par Arvīdu Ozoliņu. Ar Ozoliņu Beiris saista daudz dažādu lietu un notikumu, kā arī apstāklis, ka tieši Ozoliņa dēļ viņa pievērsās baletam. Izcilais baletdejotājs, pedagogs, repetitors Genādijs Gorbaņovs (Геннадий Горбанёв) “Rozes garā” dejojis Rozes lomu. Mākslinieks dalīsies atmiņās par piedzīvoto, izpildot šo partiju, kā arī par pieredzi, ko guvis no Arvīda Ozoliņa. Tāpat sarunās piedalīsies baletdejotāja Sarma Rozenberga un Rīgas Horeogrāfijas skolas baleta un teātra vēstures pasniedzēja, horeogrāfe Inita Saleniece-Purmale, kura no 1987. līdz 1997. gadam bijas baleta soliste Valsts deju ansamblī “Daile”. Atmiņu vakaru vadīs bijusī baletdejotāja, pašlaik – mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, kuras profesionālā pieredze baletā ļaus tikšanās dalībniekiem labāk atklāt savas sajūtas un pieredzi, kas iegūta dejojot uz LNOB un citām skatuvēm. Pasākums iecerēts kā patīkams vakars sirsnīgā un mākslinieciskā atmosfērā, un tas būs interesants gan jomas profesionāļiem, gan jebkuram kultūras cienītājam.

Laipni gaidīts ikviens! Biļešu cena: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR. Pirms pasākuma apmeklētāji var iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “Latvijas baleta leģenda Arvīds Ozoliņš Aleksandras Beļcovas gleznojumos un zīmējumos”.

Plašāka informācija mājaslapā.

Informēja Nataļja Sujunšalijeva, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Preses centra vadītāja

___________________________________________________________

Mūžībā aizgājis Jaunatnes teātra aktieris ANDRIS MEKŠS (07.01.1941-02.03.2018).

Atvadīšanās 7. martā plkst. 13:00 no Lielās Krematorijas zāles.

Andris Mekšs strādāja Jaunatnes teātrī no 1963.gada līdz 1982.gadam. Pētera Pētersona “Spēlē, Spēlmani!”  izrādes centrā izvirzījās ne tikai Dzejnieks, bet arī viņa  dzejas četri metri, kurus atveidoja aktieri Aleksandrs Maizuks, Jānis Vītoliņš, Edgars Liepiņš un  Andris Mekšs (saniknots un lauzts). Un nu aizgājis 4.dzejas metrs – Andris Mekšs.  Kā kolēģis Andris bija kluss un vērīgs, emocionāls un savaldīgs un ļoti, ļoti pacietīgs. Visas viņam uzticētās lomas spēlēja ar lielu atbildības sajūtu. Manuprāt, režisori viņam neuzticēja lielākas lomas, jo Jaunatnes teātrī nebija tāda repertuāra. Toties viņš bija ļoti aktīvs sabiedriskajā darbā. Andris spēja risināt un atrisināt daudzus jautājumus abās trupās. Lai Tev viegls ceļš mūžībā, Andri!   (Anta Krūmiņa)

Informēja Māra Dzene, LTDS sabiedrisko attiecību speciāliste

__________________________________________________________

Dailes teātra Zinību stundā – “Kādas izrādes dzimšanas apliecība”

Turpinot Dailes teātra ciklu “Zinību stundas”, 5. martā plkst. 18.30 notiks saruna par Dailes teātra 1986. gada leģendārās izrādes “Sievietes, sievietes…” tapšanu jeb “Kādas izrādes dzimšanas apliecība”. Sarunā piedalīsies un izrādes “dzimšanu“ atcerēsies: izrādes režisore Aina Matīsa, komponists Juris Karlsons, aktrise Ilze Vazdika, kostīmu mākslinieces Baibas Puzinas meita – scenogrāfe un kostīmu māksliniece Jurate Silakaktiņa. Sarunu vadīs Ingrīda Vilkārse.

Amerikāņu žurnālistes, politiķes un rakstnieces Klēras Būzas komēdijas “Sievietes, sievietes…” uzvedums Dailes teātrī astoņdesmito gadu otrajā pusē kļuva ne tikai par dzīvo leģendu, bet arī par ideālu “kases grāvēju”, jo 7 gadu periodā pulcēja skatītājus pārpildītās zālēs 254 reizes. Tāpēc radošā grupa kopīgā sarunā atcerēsies notikumus gan pirms, gan ap izrādes dzimšanu. Teātra zinātniece Edīte Tišheizere tajā laikā par izrādi rakstīja: “Uzdevums laistījās kā spīdīga spoguļbumba. Tajā laimīgi  bija apvienojusies gan daudzu skatītāju vēlēšanās aizmirst dzīvi ārpus teātra sienām, gremdējoties labu aktrišu spēlē un vilinoši spožā mākslīgā pasaulē, gan arī teātrim svarīga iespēja dot darbu uzreiz visām kolektīva aktrisēm.”

Zinību stunda notiks Dailes teātra Kamerzālē. Bezmaksas ielūgumus uz to varēs saņemt no 26.februāra plkst. 10.00 visās “Biļešu Paradīzes” kasēs. Vietu skaits ierobežots, tāpēc viens interesents var saņemt divus ielūgumus. Lekcijas aptuvenais ilgums būs 1,5 h.

Dailes teātra Zinību stundas tiek īstenotas sadarbībā ar Teātra attīstības apvienību “Daile”, un bezmaksas ieeju tajās nodrošina AS „Olainfarm” finansiālais atbalsts. Dailes teātra radošo projektu vadītāja ir Indra Vilipsone.

Informēja Laura Leimane, Dailes teātra sabiedrisko attiecību vadītāja

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!