Bernāra Venē darbi

Mākslinieku radītās rotas. No Pikaso līdz Kūnsam. Diānas Venē kolekcija

No 2017. gada 4. novembra līdz 3. decembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma kultūras un mākslas portāla “Arterritory.com” rīkotā izstāde “Mākslinieku radītās rotas. No Pikaso līdz Kūnsam. Diānas Venē kolekcija”. Kopumā muzeja Kupola zālē varēs aplūkot 113 rotas, kuru autori ir 82 leģendāri un spilgti 20. un 21. gadsimta mākslinieki – Pablo Pikaso, Mens Rejs, Rojs Lihtenšteins, Makss Ernsts, Jojoi Kusama, Luīze Buržuā, Žans Kokto, Žoržs Braks, Nikija De Sentfāla, Lučio Fontana, Entonijs Gormlijs, Kīts Herings, Demjens Hērsts, Anišs Kapūrs, Joko Ono, Frenks Stella, Roberts Raušenbergs un citi.

Diāna Venē (Diane Venet). Publicitātes foto

Diāna Venē (Diane Venet). Publicitātes foto

Mākslinieku radītās rotas Diāna Venē (Diane Venet, Francija / ASV) kolekcionē jau 20 gadus, un šobrīd viņai pieder vairāk nekā 200 objektu. Diāna Venē pati savu krājumu dēvē par “intīmo muzeju” – ne tikai tāpēc, ka kolekcija ir tik kompakta, ka to iespējams ievietot pāris kastēs, bet gan tālab, ka šie priekšmeti dziļākajā būtībā ir atslēga, kas ļoti īpašā veidā savieno privāto un mākslas vēsturi. Atsevišķu darbu veidoli sevī glabā romantiskas un dažkārt arī humorpilnas epizodes, citi mazo formu objekti materializē autoru radošos meklējumus. Spāņu izcelsmes ģēnijs Pablo Pikaso (Pablo Picasso), piemēram, darinājis rotas savām mīļākajām Marijai Terēzei Valterei (Marie-Thérèse Walter) un Dorai Mārai (Dora Maar), bet amerikāņu tēlnieks Aleksandrs Kolders (Alexander Calder), kura kontā ir 1800 rotu, tajās pārvērta draugu iniciāļus. Franču tēlnieks Sēzars (César) rotās izmantojis to pašu tehniku, ko pielietoja slavenajās “saspiestajās” mašīnās, aicinot draugus atdot viņam agrāk nozīmīgās, bet tobrīd nesvarīgās rotas. Mākslinieks tās saspieda, pārvēršot savveida koncentrētos atmiņu kulonos, un nodēvēja par “mikroskulptūrām”.

Daudzas no Diānas Venē kolekcijā rodamajām rotām tapušas speciāli viņai, un arī šodien kolekcionāre turpina uzrunāt arvien jaunus autorus, tādējādi papildinot privāto krājumu un vienlaikus izaicinot pašu mākslinieku uzdrīkstēšanās robežas. Taču, lai kāds kuro reizi nebūtu šo rotu tapšanas zemteksts, tajās nepārprotami nolasāms katra meistara rokraksts.

“Diānas Venē kolekcijai ir intīma un arī ļoti hrestomātiska vērtība – būtībā tā iemieso 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta sākuma mākslas vēstures esenci miniatūrā. Turklāt līdz ar šo izstādi daudzas izcilas mākslas pasaules personības ar saviem darbiem Rīgā būs pārstāvētas pirmoreiz,” saka “Arterritory.com” direktore Una Meistere.

Par savu misiju Diāna Venē vienmēr uzskatījusi dalīšanos. Kolekcijas rotas viņa nēsā ikdienā, tās tikušas eksponētas virknē prestižu mākslas institūciju visur pasaulē. 2011. gadā Diānas Venē krājuma izlase bija skatāma Mākslas un dizaina muzejā (MAD) Ņujorkā, pēcāk ceļoja uz Atēnām, Valensiju, Maiami, Seulu un Venēciju. Pēc izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā kolekcijas nākamais pieturpunkts ir Dekoratīvās mākslas muzejs Parīzē 2018. gada martā.

Diāna Venē (Diane Venet) ar Bernāra Venē (Bernar Venet) radītu gredzenu. Foto: Yann Delacour

Diāna Venē (Diane Venet) ar Bernāra Venē (Bernar Venet) radītu gredzenu. Foto: Yann Delacour

“Es nejūtos kā valkājot rotas, bet gan kā nēsājot mākslu. Šīs rotas ir mani draugi. Un šajā procesā ir kustība. Atšķirībā no mākslas darba, kas atrodas pie sienas vai kaut kur telpā, nēsājot šos miniatūros mākslas darbus, tie kļūst dzīvi,” atzīst Diāna Venē.

Līdzīgi kā pašas rotas, īpašs vizuāls stāsts ir katra Diānas Venē kolekcijas izstāde. Venēcijā mākslinieku radītie mazo formu objekti tika eksponēti vitrīnās kā rotas, savukārt Maiami un Atēnās – pie sienas kā mākslas darbs. Izstāde Rīgā iemieso netveramu izziņas un sajūtu ceļojumu, kas materializējies koncentrētā iedvesmas sūtījumā – šajā mirklī un vietā. Ekspozīcijas vizuālā tēla autors ir latviešu dizaineru duets “MAREUNROL’S” (Rolands Pēterkops un Mārīte Mastiņa).

Projekta ieskaņā 3. novembrī plkst. 11.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Konferenču zālē notiks Diānas Venē lekcija “Mākslinieku radītas rotas. Mākslas vēstures esence miniatūrā”.

Izstādi atbalsta SIA “Alfor”, Latvijas nacionālā aviokompānija“airBaltic”, “Porsche centrs Rīga”, “LIVE RIGA”, Francijas institūts Latvijā, viesnīca “Gallery Park Hotel”, “P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”. Informatīvo atbalstu sniedz žurnāls “Pastaiga” un ziņu portāls “Delfi”. Izstādes sadarbības partneris ir Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Raksta attēlā:
Bernārs Venē (Bernar Venet). Nenoteikta līnija. Gredzens. 2006. Sudrabs
Bernārs Venē (Bernar Venet). Gredzens
Bernārs Venē (Bernar Venet). 10 taisnas līnijas. 2000. Sudrabs

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!