Grāmatas vāks

“Izglītotā” – izcila grāmata par reālu personu

Tikko arī latviešu valodā iznākusi Taras Vestoveras (Tara Westover) atmiņu grāmata “Izglītotā”, kas kļuvusi par bestselleru daudzās valstīs. Šis savādais, satriecošais un arī atbrīvojošais stāsts risinās mūsdienās – tā galvenā varone Tara Vestovera dzimusi pirms trīsdesmit četriem gadiem Aidaho štatā ASV. Taras tēvs, būdams nelokāmi pārliecināts par tuvo pasaules galu un valdības sazvērestībām, cik spēdams norobežoja savu ģimeni no sabiedrības. Septiņi bērni – pieci brāļi un divas māsas – auga mājās, palīdzēja vecākiem un pa reizei uzzināja kaut ko par pasauli “tur, ārpusē”, kur “valda ilumināti un Sātans”. Jāpiezīmē, ka Vestoveru ģimene dzīvoja savā īpašumā ciema nomalē, uzturēja attiecības ar radiniekiem un apmeklēja baznīcu, turklāt vecākiem bija arī savs uzņēmums. Paradoksāli, bet starp visiem šiem cilvēkiem neatradās neviens, kurš celtu trauksmi, ka bērni neiegūst izglītību un nesaņem medicīnisko palīdzību, kā arī neiejaucās, redzot dažādas varmācības izpausmes.

Septiņpadsmit gadu vecumā vairāku apstākļu sakritības dēļ Tarai izdevās patstāvīgi sagatavoties iestājeksāmeniem koledžā un mainīt savu dzīvi uz visiem laikiem. Ceļš uz izglītību Taru aizveda pāri okeānam līdz pat Kembridžai Anglijā, vēlāk atpakaļ uz Hārvardu, kur viņa ieguva doktora grādu vēsturē. Un tikai tad, pamazām lūkojoties atpakaļ laikā, tapa grāmata “Izglītotā” – kā atskats un pārdomas par dzīvi, pieaugšanu un mīlestību pret savējiem.

Taras Vestoveras stāsts ir patiesīgs un atklāts, tajā nav nosodījuma vai augstprātības pret savu ģimeni, tomēr notikumu neizbēgamā nežēlība un skaudrums vietām liek lasītāja sirdij burtiski sažņaugties. Šis nav tikai vienas sievietes stāsts, “Izglītotā” ir arī grāmata, kas liek aizdomāties: vai, kā un kad drīkst iejaukties kādas ģimenes iekšējās lietās, īpaši tajās, kas skar bērnu audzināšanu. Vēl tā ārkārtīgi labi atklāj bērna skatu uz notiekošo: lai ko arī domātu cilvēki no malas, bērnam tā ir viņa vienīgā ģimene. Tajā valdošie paradumi un attiecību modeļi ir viss, ko šis bērns pazīst. Un izlaušanās nekad nevar būt un nebūs vienā dienā paveicama… taču smalkjūtīga palīdzība no malas ir nenovērtējami svarīga.

“Izglītotā” ir aizraujoša un neparasta lasāmviela ikvienam, brīnišķīgs darbs, kurš dāvās drosmi un cerību – izbaudiet un dalieties tajā!

Pieejama arī e-grāmata.

No angļu valodas tulkojusi Silvija Brice.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!