Foto: Mums Patīk

Īsās ziņas janvārī

Papildinām ziņas par pasākumiem un notikumiem no 1. līdz 31. janvārim.

Valmieras teātris ar komēdiju “Nepabeigtās kāzas” (rež. Varis Brasla) dosies viesizrādēs pa Latviju – 1. februārī viesosies Ādažos, 2. februārī Alūksnē, 7. februārī – Madonā, bet 23. martā – Salaspilī.

Par cilvēku krāpšanu policija aizturējusi divus pilsoņus, kuri uzdevās par neesošas firmas darbiniekiem. Krāpnieki slēdza fiktīvus līgumus par skaitītāju uzstādīšanu, saņēma naudu avansā un nozuda. Izrāde jāskatās ļoti uzmanīgi, varbūt bez profesora Kronīša ģimenes arī jūs esat apkrāpto vidū!

Režisors Varis Brasla par iestudējumu: “Šī nav pirmā reize, kad strādāju ar izcilo kinoscenāristu, kāds viņš ir pirmām kārtām, un dramaturgu Alvi Lapiņu. Man viņa smeķīgais humors vienmēr ir bijis sirdij tuvs. Izrādē nerisināsim globālas pasaules problēmas – vaimonoloģija man ir apnikusi, labāk paskatīsimies, kas notiek mums deguna priekšā vienas ģimenes ietvaros. Tas ir daudz interesantāk.”

Iestudējuma radošajā komandā arī scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Jurate Silakaktiņa, komponists Emīls Zilberts, video mākslinieks Gatis Priednieks-Melnacis un gaismu mākslinieks Māris Salmanis.

Izrādē piedalās: Januss Johansons, Vizma Kalme, Regīna Devīte, Ģirts Rāviņš, Arnolds Osis, Ilze Pukinska, Skaidrīte Putniņa, Inese Ramute, Krišjānis Salmiņš, Uldis Sniķers, Baiba Valante un Elīna Dambe vai Madara Bore.

Biļetes var iegādāties pilsētu kultūras nama kasēs, “Biļešu paradīze” kasēs un internetā.

_________________________________________________________________

Dailes teātris janvārī ar izrādi “Liec Dievam pamieties” viesosies Ventspilī, bet izrādi “Klusā daba ar resno puisēnu” rādīs Alūksnē.

18. janvārī Šona Grenana plānotāju komēdiju “Liec Dievam pasmieties” redzēs teātra cienītāji Ventspilī teātra namā “Jūras vārti”. Trīsdesmit gadu laikā mēs iepazīstam kādu ģimeni, kuras iekšējā dzīve un attiecības atklāj ne tikai viņu sapņus un plānus, bet arī spriedzi un vilšanos. Gan vecāki, gan viņu trīs bērni: topošie priesteris, aktrise un bijusī futbola zvaigzne pieredz savu nenovēršamo pārtapšanu – bērni kļūst pieauguši, vecāki – noveco. Lai ko viņi būtu iecerējuši, bieži vien tas aizved viņus negaidītos, pārsteidzošos virzienos. Jo, kā reiz teicis amerikāņu kino režisors Vudijs Allens: „Ja gribi sasmīdināt Dievu, pastāsti viņam par saviem plāniem.” Rēzijas Kalniņas iestudētajā izrādē spēlē aktieri Indra Briķe, Pēteris Liepiņš, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Lauris Dzelzītis un Gints Andžāns.

25. janvārī ar izrādi “Klusā daba ar resno puisēnu” Dailes teātris viesosies Alūksnes kultūras centrā. Jona Sapdaru traģikomēdiju iestudējis režisors Mihails Gruzdovs. Izrādē spēlē aktieri Artis Robežnieks, Olga Dreģe, Akvelīna Līvmane, Lidija Pupure un Ieva Florence, tajā piedalās arī dejotāja Olga Biserova. Datoru ģēnijs Pompīlijs dzīvo kopā ar savām trim tantēm. Šī ir pieklājīga māja, un tantes kā trīsgalvu pūķis sargā savu mīļoto krustdēlu no visa ļaunā. Mīlot un rūpējoties par savu dārgo krustdēlu, tantes pat Pompīlijam nolīgst prostitūtu Lilī. Viss nav tik vienkārši, jo Pompīlijs ir ļoti resns. Un ļoti jūtīgs. Tad arī sākas problēmas, jo Pompīlijs iemīlas Lilī.

_____________________________________________________________________

BALSIS_Maza_Gilde_afisa

___________________________________________________________________

Turpinot Dailes teātra ciklu “Zinību stundas. Pieredze un pārdomas lekcijas formā”, 15. janvārī režisore, pedagoģe, Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore Aina Matīsa piedāvās lekciju “Oratora psiholoģiskās pašsajūtas nozīme vārdiskā komunikācijā ar klausītājiem”.

DT_Zinibu_stundas_2017_2018_mZinību stundas laikā Aina Matīsa akcentēs publiskās runātprasmes iemaņu nepieciešamību un šo prasmju apgūšanu, kā arī pievērsīsies pašpārliecības, sasprindzinājuma un citu šķēršļu pārvarēšanai runāšanas procesā. Būs iespēja uzklausīt ne tikai teorētiskas atziņas un padomus, bet arī izmantot tos praktiskos treniņvingrinājumos.

Zinību stunda “Oratora psiholoģiskās pašsajūtas nozīme vārdiskā komunikācijā ar klausītājiem” notiks pirmdien, 15.janvārī, plkst.18.30 Dailes teātra Kamerzālē. Bezmaksas ielūgumus uz to varēs saņemt no 8.janvāra plkst.10.00 visās “Biļešu Paradīzes” kasēs. Vietu skaits ierobežots, tāpēc viens interesents var saņemt divus ielūgumus. Tikšanās aptuvenais ilgums būs 1,5h.

Dailes teātra Zinību stundas tiek īstenotas sadarbībā ar Teātra attīstības apvienību “Daile”, un bezmaksas ieeju tajās nodrošina AS „Olainfarm” finansiālais atbalsts. Dailes teātra radošo projektu vadītāja ir Indra Vilipsone.

_____________________________________________________________

Atklājot 2018. gada ziemas / pavasara sezonu LNMM izglītības programmai “Sarunas muzejā”, trešdien, 10. janvārī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece, kuratore Andra Silapētere aicina uz izzinošu pastaigu izstādē “Sinerģija. Laikmetīgās tendences metālmākslā un dizainā”.

Metālmāksla kā radošo ideju izpausmes veids pēdējās desmitgadēs Latvijas izstāžu kopainā ticis skatīts maz. Izstāde “Sinerģija. Laikmetīgās tendences metālmākslā un dizainā”, kura šobrīd eksponēta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē, ir mēģinājums aptvert nozarē strādājošos Latvijas meistarus un parādīt viņu sniegumu gan eksperimentālā, gan klasiskā formveidē. Nepretendējot uz vispusīgu tēmas pārskatu, projekts apvieno 30 dažādu paaudžu pārstāvju veikumu.

Izstādei atlasītas rotas, objekti un dizaina priekšmeti – no liela apjoma metālkalumiem un lējumiem līdz izsmalcinātiem, filigrāniem juveliera darbiem, no barokāliem līdz minimālistiskiem priekšmetiem, no individuāliem formas meklējumiem līdz komerciālu pasūtījumu izpildei. “Sarunas muzejā” dalībniekiem palīdzēs pievērst uzmanību tam, cik dažādi autori risina metāla attiecības ar formu, ritmu, struktūru, krāsu, gaismu, telpisko un psiholoģisko priekšmeta uztveri.

Kuratore Andra Silapētere neslēpj, ka ar metālmākslas nozari viņu saista personīgas attiecības, un to iespaidā jau pirms vairākiem gadiem radusies arī izstādes iecere. Pasākuma apmeklētāji uzzinās, kā notikusi eksponātu atlase daudzveidīgajai panorāmai, kādi ir tos vienojošie strāvojumi un kādas – radošās individualitātes iezīmes.

“Mākslinieku darbības metodes ir atšķirīgas,” norāda Silapētere, “vienam idejas sākotnē ir svarīgs zīmējums uz papīra vai arī vizualizācija ar digitālajām tehnoloģijām, citam idejas attīstība ir tiešs kontakts ar materiālu, kas nosaka tālāko darba ievirzi.” Vakara sarunā piedalīsies arī izstādes mākslinieki, kuri pastāstīs par tapšanas procesa aizkulisēm – no skices līdz realizācijai un atklās, kas tieši viņus uzrunā radošo enerģiju izteikt metāla materiālos.

Uz “Sarunām” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni aicināts ikviens interesents! Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Izstāde būs atvērta līdz 28. janvārim.

Plašāk par projektu lasiet LNMM mājas lapā.

__________________________________________________________________

Svētdien 7. janvārī apmeklētājiem iespēja skatīt Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstādes un ekspozīcijas par akcijas cenām.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, nemainot iesākto tradīciju, arī jaunajā gadā saviem apmeklētajiem piedāvās iespēju katra mēneša pirmajā svētdienā skatīt pastāvīgo ekspozīciju un mainīgās izstādes par akcijas cenām.

Šo svētdien, tuvojoties izstāžu sezonas noslēgumam un ekspozīciju maiņai, ikvienam ir iespēja skatīt deviņas mainīgās izstādes par EUR 1,50, pastāvīgo ekspozīciju „MARKS ROTKO. DZĪVE UN MĀKSLA” ar Marka Rotko oriģināldarbiem par EUR 3,00. Visa Rotko centra apmeklējums EUR 4.50.

Mainīgās ekspozīcijas:
– Pēteris Sidars un Egils Rozenbergs KONTRASTI;
– Dānijas mākslinieku grupa TRANS-FIGURATION;
– Ričardas Garbačiauskas (Lietuva) MANAS TERITORIJAS;
– Beate Gjersvold (Norvēģija) AINAVA UN SPĒKS #3;
– Una Gura PUMPUNELLA;
– Silvija Šmidkena VĒL ARVIEN…
– Starptautiska keramikas konkursa izstāde ATMIŅU LĀDE
– Ilona Vilka JŪRA, LAIKS, SAPŅI…
– ROSIZO Valsts Laikmetīgās mākslas centra Baltijas filiāle MADE IN KALININGRAD. Kaļiņingradas laikmetīgā māksla

Akcijas laikā 7. decembrī Rotko centrs atvērts apmeklētājiem no plkst. 11:00 līdz 17:00.

Plašāka informācija par Marka Rotko mākslas centra izstādēm šeit.

_______________________________________________________________

No 2018. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim visi Latvijas iedzīvotāji ir aicināti iesūtīt 15 sek. – 1 min. video, kurā atspoguļots kāds sev, savai ģimenei vai Latvijai nozīmīgs notikums, kas varētu tikt iekļauts dokumentālajā filmā „Katra diena simtgadē” un emocionāli bagātinātu filmas vēstījumu par dzīvi Latvijā 2018. gadā.

“Katra diena simtgadē” ir studijas “SB” režisores un producentes Dzintras Gekas un operatora Viktora Gribermaņa kopīgā ideja. Filmas galvenā koncepcija ietverta jau nosaukumā, proti, no 2018. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim filmas veidotāji dokumentēs katru aizvadīto dienu Latvijā, fiksējot norises dabā, sabiedrībā, pilsētā un laukos, aptverot visu Latvijas teritoriju un veidojot paliekošu liecību par šo laiku. Pie projekta īstenošanas strādās divas filmēšanas komandas, tiks iesaistīti jaunie režisori, kā arī Latvijas reģionālās televīzijas, kuras koordinēs Re:TV .

Iedzīvotāji, kuri vēlas piedalīties filmas tapšanā un atstāt piemiņu arī nākamajām paaudzēm, no 2018. gada 1. janvāra ir aicināti iesūtīt savu stāstu, izmantojot mājas lapu. Sākot ar 2017. gada 28. decembri mājas lapā būs atrodama plašāka informācija par šo akciju, kā arī par topošo filmu “Katra diena simtgadē” un tās veidotājiem.

Akcija “Dod kadru Latvijai” turpināsies līdz gada beigām (2018. gada 31. decembrim). Filmas pirmizrāde paredzēta 2019. gada martā. Iedzīvotāju iesūtītie materiāli, kas netiks iekļauti filmā, pēc filmas pabeigšanas būs publiski pieejami visiem interesentiem.

Studija “SB” jau iepriekš saka lielu paldies par atsaucību. Lai gaišs šis svētku laiks, labām domām un darbiem piepildīts Jaunais gads!

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!