Rolanda Vaļķuna foto

MEITEŅU KIKBOKSS CENTRĀLTIRGŪ. Kur skaistuma spēks?

Gadus trīspadsmit veca meitene ieskrien ringa stūrī, pārsteigta, ka spējusi ar sitienu notriekt zemē pretinieci. Viņa vēl neaptver, ka tas tiešām izdevies, un jautājoši raugās apkārt, it kā gaidītu, lai kāds viņai pasaka, vai tas ir pareizi. Viņu ar skaļiem kliedzieniem atbalsta draugi no pagalma: „Oļa, ti lutšaja!” („Oļa, tu esi labākā!”) Sajutusi atbalstu, viņa vairs nešaubās, ka paveikts varoņdarbs. Augsti paslējusi rokas un plati smaidot, viņa lēkā aiz sajūsmas, kamēr pretiniecei ar trenera palīdzību izdodas piecelties. Neviens vēl nezina, vai cietusī meitene spēs turpināt cīņu.

Sievieshu bokss_1

Svētdien, 30. martā dīvainas sagadīšanās dēļ pirmo reizi dzīvē pabiju meiteņu Muay Thai un K-1 kikboksa sacensībās, kur redzētais atstāja visai neviennozīmīgu iespaidu. Oficiāli pasākums saucās „Tradicionālais starptautiskais sieviešu boksa turnīrs Beauty power cup”, bet reāli nekā skaista tur nebija. Vērojumi par to, kā bērni neskaitāmas reizes saņem sitienus pa seju, galvu, krūtīm, radīja pārdomas – kādas sekas tas varētu atstāt uz sievietes organismu un vai nevarētu gadīties tā, ka pēc gadiem šīs meitenes varētu rūgti nožēlot savu bērnības aizraušanos.
Izdzirdot vārdu salikumu „meiteņu bokss”, rodas asociācijas ar kaut ko mīļu, rozā un rotaļīgu, taču patiesībā tas ir nopietns sporta veids – sitieni kā jau boksā vērsti uz to, lai nodarītu pretiniekam pēc iespējas lielāku kaitējumu. Jā, tas izskatās bīstami! Taču Robertas Suiskas, treneris no Lietuvas (klubs „Mustangs”) apgalvoja, ka šis sports ir pilnīgi drošs, jo ringā dodoties tikai tie, kas ir pilnībā sagatavoti un zina, kā aizsargāt sevi. Pirmais, ko jaunajam sportistam nākas apgūt, ir pašaizsardzības paņēmieni. Tāpat viņš vērsa uzmanību uz to, ka katrs cīkstonis valkā īpašu aizsargaprīkojumu, kas pasargā galvu, rokas un kājas, jo Muay Thai boksā cīnās arī ar ceļgaliem un elkoņiem. Protams, raugoties uz Roberta trenētajām meitenēm, nav ne mazāko šaubu, ka viņas prot sevi aizstāvēt. Tās ir meitenes, ar kurām man negribētos nonākt konflikta situācijā. Taču to nevar teikt par citām turnīra dalībniecēm.

Sievieshu bokss_2
Bažas apstirināja kikboksa un boksa skolas „Rīga” trenere un valdes priekšsēdētāja Linda Ābele: „Tas, kas šeit notiek, tas ir vispār šausmas, tas ir tik zems līmenis, cik vien zems var būt. Jūs redzējāt, bija divi tādi nokauti, ka vispār. Tas ir šausmīgi, ka tiesnesis to pieļauj!” Trenere uzskata, ka šīs meitenes tomēr kādreiz būs arī māmiņas un ka viņu vecāki ir pilnībā atbildīgi par to, ka uztic savus bērnus nekompetentiem treneriem. „Ja es vedu cilvēku, es esmu viņu sagatavojusi,” sašutumā turpināja Linda Ābele, „bet ja pieļauj tādas sišanas, ka vienkārši sit tā pa galvu – bezjēgā, tad tas nav sports, tas ir vienkārši dažu cilvēku hobijs kaut kāds.”

sievieshu bokss_3
Sacensību gaitā tiešām atklājās daudzi ļoti uzkrītoši organizatoriski trūkumi – cīņu pieteikums faktiski nebija dzirdams, treneri bieži veltīja pārmetumus tiesnešiem, kas pieļāva rupjas kļūdas, aprēķinot savāktos punktus. „Par ko mēs maksājam dalības maksu, ja nav tiesnešu?” kliedza treneri kad kārtējo reizi nācās risināt domstarpības. Tiesneši patiesībā bija tikai divi. „Vīrietis strādā par apsargu, bet sieviete… es pat nezinu, kas viņa ir,” garājamejot sūdzējās lietuvietis Robertas Suiskas. Nepalīdzēja pat izdaudzinātā PSRS trenera Jurija Platonova klātbūtne, jo sirmais veterāns lielākoties sēdēja nomaļus un, šķiet, ik pa laikam iegrima vieglā snaudā. Linda Ābele nebija pārliecināta, ka sacensības notiek oficiāli. „Tā ir kaut kāda vietējo treneru iniciativa sadarbībā ar lietuviešiem, bet kopumā tas viss ir tā ļoti…”

sievieshu bokss_4
Kādēļ tad augsta līmeņa treneri piedalās šādās tik zema līmeņa sacensībās?
„Lietuvā nav daudz Muay Thai sportistu un gandrīz vispār nav sacensību šajā disciplīnā, tādēļ mēs braucam uz Rīgu, lai sportistiem būtu prakse,” stāsta Robertas Suiskas. Līdzīga atbilde ir arī Lindai Ābelei: „Meitenēm vajag attīstīties, jo meitenes braukā pa Eiropu, bet Latvijā, ziniet, tā konkurence maza. Vispār, lai attīstītos, jāmeklē visur. Tāpēc mēs izmantojam to, kas ir.”
Kāpēc meitenēm vispār būtu jākaujas un kur šeit ir Beauty power? „Nē, tas nav nedz skaisti, nedz pievilcīgi,” vaicāts atbild Roberts Suiskas. „Nē, es nedomāju, ka meitenes ringā ir seksīgas. Taču es domāju, ka šis sporta veids ir pieejams ikvienam, šeit nav diskriminācijas.”
Savukārt leišu treneris un viens no pasākuma organizatoriem Vitauts Binkes apgalvo: „Vēl pirms pāris gadiem sievietes necīnījās K-1 un Muay Thai disciplīnās. Tagad tas notiek. Tas ir sasniegums. Ja sievietes grib cīnīties – viņas var cīnīties.”

Turnīrs noritēja Centrāltirgū – Spīķeru ielā 5. Tas esot pirmais sieviešu kikboksa turnīrs Latvijā – informēja Vitauts Binkes. Jautāts, kādēļ medijos tik maz informācijas par šo notikumu, viņš atbildēja, ka šis ir pirmais un tāpēc slīcināmais kucēns, lai mācītos no kļūdām un nākamo turnīru sarīkotu labāku. Pasākuma rīkotāji – Sergejs Markevičs kopā ar klubu Beauty power un LTU fight promotion no Lietuvas turpmāk šādus pasākumus rīkošot katru gadu. Interesanti, ka turnīrs nosaukts par Tradicionālo starptautisko sieviešu boksa turnīru. Acīmredzot šīs bija domātas kā pirmās, tradīciju aizsākošās sacensības. Jācer, nākamreiz pasākuma norises kontrole būs stingrāka.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!