Tērauda mēbeļu reklāma no firmas “Sears” kataloga (ASV). 1930. gadu vidus

Lekcijas “”Monumentālā ordera” hipnoze” un “Dārgais modernisms”

Turpinot lekciju ciklu “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids” pasākumu programmā “Modernisma laboratorija”, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) piedāvā nākamās divas tikšanās ar A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kuratoru, mākslas zinātņu doktoru Alekseju Petuhovu (Maskava, Krievija). Sestdien, 2016. gada 5. novembrī, plkst. 15:00 lekcijā varēs uzzināt par “monumentālā ordera” hipnozes fenomenu, savukārt otrdien, 8. novembrī, plkst. 17:30 notiks saruna par Art Deco stila un modernisma savstarpējo ietekmi.

Savai piektajai lekcijai Rīgā, kas notiks 5. novembrī plkst. 15:00, erudītais mākslas zinātnieks, izcilais pētnieks un lieliskais stāstītājs Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов) devis intriģējošu nosaukumu – “”Monumentālā ordera” hipnoze”. Pēcpusdiena būs veltīta sarežģītam posmam Art Deco vēsturē – laikam, kad 20. gadsimta 30. gados stils tika izmantots lielajiem valsts projektiem. Rezultātā dažādu pasaules valstu arhitektūrā un mākslā izveidojās parādība, ko sauc par “monumentālo orderi”. Lekcijas gaitā apskatītie virziena piemēri no Francijas, Itālijas, Austrumeiropas, Lielbritānijas, ASV un PSRS būtiski mainīs ierastos priekšstatus par “totalitāro stilu”, kura tapšanas procesā nozīmīga loma piederēja Art Deco.

Sestajā lekcijā ar nosaukumu ”Dārgais modernisms”, kas norisināsies 8. novembrī plkst. 17:30, pretstatā iepriekšējai nodarbībai, tiks analizēta Art Deco mijiedarbība ar 20. gadsimta 30. gadu askētiskā “internacionālā stila” paņēmieniem un principiem. Šī posma Art Deco raksturīgo funkcionālisma un modernisma dekoratīvo, vieglo, gandrīz rotaļīgo izpratni un interpretāciju ilustrēs piemēri no Francijas (UAM, L’Union des artistes modernes – Francijas moderno mākslinieku apvienība), Lielbritānijas, ASV un Austrumeiropas lietišķās mākslas meistaru daiļrades.

“Modernisma laboratorija” ikvienam kļūs par neparastu ceļojumu kultūras vēsturē, aizraujošu jaunā iepazīšanas procesu, kurā piedalīties aicinām arī Jūs!
Lekcijas notiks krievu valodā. Nepieciešamības gadījumā iespējams nodrošināt sinhrono tulkojumu latviešu valodā.
Katras lekcijas cena: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.
Pirms lekcijas apmeklētāji var apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “No vārda līdz līnijai. Romana Sutas grāmatu ilustrācijas”.
Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ierobežots.

PAR  VIESLEKTORU

Mākslas zinātņu doktors Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов) 1999. gadā absolvējis M. V. Lomonosova Maskavas Valsts universitāti, 2003. gadā aizstāvējis disertāciju “Art Deco un Francijas mākslas dzīve”. Šī tēma un viss ar to saistītais ir Petuhova specializācijas lauks. Pētnieka zinātnisko interešu lokā atrodas arī 1890.–1940. gadu ASV, Krievijas, Austrum- un Centrāleiropas māksla un kultūra. Jau 15 gadus Aleksejs Petuhovs strādā par vecāko zinātnisko darbinieku A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejā Maskavā un ir jaunās franču mākslas kolekcijas (bijušās Sergeja Ščukina un Ivana Morozova kolekcijas) kurators. Zinātnieks nopietni interesējas par Latvijas starpkaru laika mākslu, kultūru un vēsturi. Regulāri apmeklē Rīgu kopā ar savu ģimeni.

MODERNISMA  LABORATORIJA

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja piedāvātais pasākumu cikls “Modernisma laboratorija” aicina uz viedokļu apmaiņu un sarunām par Latvijas un Eiropas modernismu. Programma veidota kā diezgan neformāla pēcpusdiena ar priekšlasījumiem un tiem sekojošām diskusijām, kas pulcētu dažādu kultūras jomu profesionāļus, studentus un citus interesentus. Ar vakara referātiem “Modernisma laboratorijā” viesosies pētnieki, tai skaitā arī jaunie un topošie speciālisti, kuri strādā pie tēmām, kas saistītas ar 20. gadsimta 20.–30. gadu vizuālo un lietišķo mākslu, teātri, operu, mūziku, kino, mākslas teoriju utt.

“Modernisma laboratorijas” jauno sezonu vada īpašais viesis – A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja Maskavā 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs Dr. art. Aleksejs Petuhovs. Pētnieks sagatavojis septiņu lekciju ciklu “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids”, daudzpusīgi aplūkojot vienu no interesantākajām 20. gadsimta pirmās puses kultūras un mākslas parādībām – stilu Art Deco, kā arī pievēršoties citiem starpkaru perioda kultūras fenomeniem Eiropā.

1920.–1930. gados Art Deco kā stilistiskā kopība ieņēma centrālo vietu sociālo un mākslas koordināšu sistēmā, kļūstot par visnotaļ atšķirīgu lietišķās un tēlotājmākslas virzienu krustojuma punktu un reizē – par ieganstu to apvienojumam. Art Deco unikālās īpašības – universālā stilistiskā un sociālā mobilitāte, atvērtība un elastība daudzveidīgu avotu interpretācijā, visaptveroša tieksme pēc sintēzes – noteica tā misiju: būt par “brīvās saskarsmes valodas” nesēju visas pasaules cilvēkiem pirmskara laikā.

Šis kurss ir pirmais mēģinājums izvērsti analizēt Art Deco stilu vienota lekciju cikla ietvaros. Nodarbībās secīgi tiek aplūkota Art Deco attīstība un īpašības, iepazīts tā “veiksmes stāsts” no inspirācijas avotiem līdz “renesansei” 20. gadsimta otrajā pusē, sniegts pilnvērtīgs priekšstats par arhitektūras pieminekļiem, glezniecības, tēlniecības un grafikas mākslas darbiem, mēbeļu, stikla un metāla priekšmetiem, modi, interjeru un izstāžu ansambļiem, kas ilustrē Art Deco stilistiskās kopības ideju.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!