Kadrs no Lailas Pakalniņas filmas "Sniegs"

Latvijas kino dienas Šveicē

Latvijas kino dienās Cīrihē trīs dienu garumā kinoteātrī “Filmpodium” tika demonstrētas 24 filmas, un tā ir pirmā lielākā un žanriski plašākā Latvijas kino skate Šveicē, iekļaujot gan animācijas, gan dokumentālās, gan spēlfilmas. Cīrihē viesojās arī režisoru, scenāristu un mākslinieku grupa no Latvijas.

Latvijas kino dienu programma aptver plašu Latvijas kino ainu gan žanriski, gan hronoloģiski – Latvijas  kino mantojumu programmā reprezentē Rolanda Kalniņa spēlfilma Četri balti krekli (1967), Herca Franka dokumentālā īsfilma Par desmit minūtēm vecāks (1978) un Jura Podnieka dokumentālā filma Vai viegli būt jaunam? (1986). Pēdējos gados radītās Latvijas spēlfilmas pārstāv Lailas Pakalniņas Ausma (2015), Jāņa Norda Ar putām uz lūpām (2017) un Viestura Kairiša Melānijas hronika (2016) – simbolisks “tilts” starp Latviju un Šveici, jo šajā filmā galvenās lomas atveidotāja ir talantīgā šveiciešu aktrise Sabīne Timoteo.

Atsevišķā seansā demonstrēta Lailas Pakalniņas dokumentālās filmas Pa Rubika ceļu (2010), Zirdziņ, hallo! (2017) un Sniegs (2012). Šajā seansā iekļauta arī Anetes Meleces animācijas īsfilma Kiosks (2013, Šveice), uzsverot abu filmu veidotāju stilistikā kopīgo.

Meklējot atbildes uz jautājumiem par Latvijas un Baltijas dokumentālā kino kopīgajām un atšķirīgajām tendencēm, īpašā seansā demonstrēta Kristīnes Briedes un Audrius Stoņa (Lietuva) Simtgades filma Laika tilti (2018) un Andreja Verhoustinska filma Lidija (2017).

Savukārt mazajiem kinoskatītājiem un jauniešiem piedāvāta Edmunda Jansona Simtgades animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2018).

Īpašos animācijas filmu seansos bērniem un pieaugušajiem Signes Baumanes, Ivo Brieža, Arnolda Burova, Edmunda Jansona, Jurģa Krāsona, Ēvalda Lāča, Vladimira Leščova, Reiņa Pētersona, Nila Skapāna, Daces Rīdūzes, Lizetes Upītes animācijas filmas.

Latvijas kino dienās Šveicē klātienē piedalījās plaša kinoveidotāju delegācija – Kristīne Briede, Ivo Briedis, Ieva Jurjāne, Viesturs Kairišs, Jurģis Krāsons, Jānis Nords, Laila Pakalniņa, Dace Rīdūze, Henrieta un Andrejs Verhoustinski. Viesu vidū bija arī Šveicē dzīvojošā latviešu animācijas filmu režisore un ilustratore Anete Melece.

Latvijas kino dienu kurators ir Uldis Mākulis (Šveice), to norisi atbalsta Cīrihes pilsēta, Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds, Nacionālais kino centrs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Latvijas filmu studijas.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!