Publicitātes attēls

Izdevniecība “Pētergailis”- 30! Skaisto un gudro grāmatu radīšanas prieks

Šis ir Latvijas grāmatniecībā nebijis stāsts par izdevniecību, kuras saknes rodamas Atmodas gadu laikraksta redakcijā, neizpaliekot pat omoniešu iebrukumam.

Šo stāstu apgāda 30 gadu jubilejas reizē autori, mākslinieki, redaktori, kuru vidū arī apgāda vadītāja un autore no pirmās dienas Inguna Cepīte, vēlas izstāstīt LNB I. Ziedoņa zālē Rīgas grāmatu svētku laikā.  Aktieris Vilis Daudziņš kopā ar Ingunu Cepīti pāršķirstīs daudzu žanru – dzejas, prozas, bērnu literatūras, tulkoto grāmatu lappuses. Lasījumos būs pārstāvēti apgāda jaunākie izdevumi un to autori  –  Rudīte Kalpiņa, Leons Briedis, Liepa Rūce, Juris Zvirgzdiņš, Viliams Klimāčeks (tulk. J. Krastiņš), Inese Paklone.

„Pētergailis” lasītājiem pazīstams ar izcilo latviešu un ārzemju autoru loku, kura vidū Jānis Baltvilks, Imants Ziedonis, Ojārs Vācietis, Jānis Rokpelnis, Leons Briedis, Gundega Repše, Nora Ikstena, Rudīte Kalpiņa, Māris Bērziņš, Māris Čaklais, Māris Salējs, Jānis Einfelds, Inga Gaile, Daina Sirmā, Māris Rungulis, Ieva Samauska, Arno Jundze, Arto Pāsilinna, Ričards Bahs, Džordi Sjerra i Fabra, Antans Šķēma, Ķēstutis Kasparavičs, Contra, Heli Lāksonena, Ričards Brotigans Barts Mūjārts un daudzi citi. Arī mākslinieku veikums – vai tā būtu Ilmāra Blumberga gaišā saule, ilustrējot Vairas Vīķes-Freibergas „Saules dainas” vai Alekseja Naumova un Gitas Treices gleznas, Gunāra Kroļļa un Aivara Vilipsona grafikas un Elīnas Brasliņas zīmējumi bērnu grāmatās, – ir apgāda īpašās kvalitātes zīme. Tie palīdzējuši „Pētergailim” lepoties ar turpat pussimts nominācijām un gada balvām grāmatu mākslā, kas iegūtas gan Latvijā, gan pasaulē.

Daudzi notikumi apgāda vēsturē ir nepārvērtējami – piemēram, Kembridžas universitātes profesores Māras Kalniņš referāts un grāmatas „Dzintara ceļi” atvēršana Romā, prestižajā Etrusku muzejā, grāmatas angļu izdevuma pirmo eksemplāru dāvinot pasākuma patronam Itālijas prezidentam Džordžo Napolitano. Īpašs notikums visas valsts mērogā ir divas lieliskas grāmatu dizaina uzvaras starptautiskajās pasaules grāmatu izstādēs Leipcigā, grāmatām „Baltijas elēģijas” un „Kafka un ceļojošā lelle”  pārspējot turpat 40 valstis un vairāk nekā 500 grāmatu. Apgāda autori par apgādā „Pētergailis” izdotajām grāmatām ieguvuši arī nozīmīgas literārās balvas – starp tām gan Literatūras gada balva, gan Jāņa Baltvilka, Ojāra Vācieša un Aleksandra Čaka balvas kā arī „Latvju Tekstu” balva.

Pirmreizīgs notikums latviešu grāmatniecības vēsturē līdzās uzvarai grāmatu dizaina konkursā un iegūtajam Gada grāmatas godam saņemtā „Lielā mūzikas balva” – to iegūst Zanes Gailītes grāmata „Par Rīgas mūziku un kumēdiņu spēli”.

Pirmo reizi latviešu grāmatniecības vēsturē – tas  sakāms arī par Nadīnes Vītols-Diksones grāmatas par pirmo sievieti – Latvijas valsts prezidenti atvēršanu Sorbonnas universitātē Parīzē, savukārt apjomīgās Ijas Bites monogrāfijas „Latvijas balets” ceļš uzsākts, atklājot Operas jauno zāli. Īsts nacionālās grāmatniecības lepnums ir lieliskās grāmatas sērijā „Latvijas laikazīmes” par tādām personībām kā Gunars Birkerts, Leonīds Vīgners, Vaira Vīķe-Freiberga, Ojārs Vācietis, Vija Artmane, Māra Zālīte kā arī enciklopēdijas  „Latvijas mākslas vēsture” un  „Latvijas baleta enciklopēdija”.

Apgāds izdevis daudz vērtīgas mācību literatūras, sevišķi garš ir izdotās oriģinālliteratūras un daudzvalodu izdevumu plaukts. “Pētergaiļa” grāmatas, īpaši pēdējos gados, izdotas daudzos tulkojumos. Somijā pat tika pasūtīta  Jura Zvirgzdiņa grāmatas “Lauvas rūciens” otrā daļa, jo izdevums bija iekļuvis Somijas interesantāko grāmatu saraksta augšgalā, pasūtīta kā kopizdevums, kas ir vēl nebijis latviešu literatūras panākums. Īpaši jāpriecājas, ka, gatavojoties Latvijas 100 – gadei, kad mūsu valsts bija goda viesis Londonas grāmatu tirgū, Ievas Samauskas dzejoļu krājums “Skaļā klase” kļuva par pirmo latviešu autora grāmatu, kas angliski lasošos beērnus iepazīstināja ar latviešu literatūru, kam sekoja daudzu citu grāmatu tulkojumi. Savukāt “Pētergailis” nesen laidis klajā 2019. gada Astrides Lindgrēnas balvas laureāta Barta Mūjārta divu darbu tulkojumus.

***

Apgāds aicina uz 30 gadu jubilejas pasākumiem 24. oktobrī

plkst. 12.00, LNB izstāžu zālē. Pasākums bērniem un vecākiem

Izdevniecībai “Pētergailis” – 30! Mūsu grāmatu plauktā  – 20 Jura Zvirgzdiņa grāmatu!

Juris Zvirgzdiņš – šī gada Latvijas literatūras gada balvas nozīmīgākās nominācijas – Mūža balvas – ieguvējs.

Juris Zvirgzdiņš, Lina Dūdaite. RASAS VASARA. Juris Zvirgzdiņš, Anita Rupeika.TOBIASS UN RAKSTNIEKS un daudz, daudz citu grāmatu…

plkst. 14.00. Pasākums “SPĀRNOS” I. Ziedoņa zālē

30. dzimšanas dienā – izdevniecība “PĒTERGAILIS” kopā ar rakstniekiem, dzejniekiem un Vili Daudziņu.

30. gadu jubilejā izdevniecība “PĒTERGAILIS” un Vilis Daudziņš kopā ar autoriem caurlūkos vairāku žanru jaunākās grāmatas. PROZA – Rudīte Kalpiņa Harijam augot, DZEJA-Leons Briedis Rondeles, DEBIJA – Liepa Rūce Atspulga balss, TULKOJUMS – Viliams Klimāčeks,(tulkotājs Jānis Krastiņš) Karstā 68. gada vasara, BĒRNU LITERATŪRA – Latvijas dzimšanas dienas sala – Inese Paklone.

Ielūdz izdevniecība “PĒTERGAILIS”!

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!