Grāmatas vāka fragments

Gabrielas Babnikas godalgotais romāns “Sausumlaiks”

“Sausumlaiks” ir darbs par mīlestību – dimensijā, kurā stereotipās lomas mainītas vietām. Viņa – sešdesmit divus gadus veca māksliniece no Eiropas vidienes, viņš – divdesmit septiņus gadus vecs afrikānis, kurš audzis uz ielas un bijis vardarbības upuris. Abu draudzībā jūtama ķermeniskā vientulība, traģiskā bērnība un jo sevišķi harmatans – sausumvējš, kas traucē uzplaukt mīlestībai. Romānu no slovēņu valodas tulkojusi Dagnija Dreika, grāmata iznāk apgādā “Lasītava”.

Slovēņu rakstniece Gabriela Babnika (Gabriela Babnik) ir dzimusi 1979. gadā Vācijā. Kopš 2002. publicējas dažādos izdevumos, raksta radiolugas. Viņas romāns “Kokvilnas āda” (2007) saņēmis prēmiju par labāko debijas grāmatu. Romāns “Sausumlaiks” (2012) atnesa autorei Eiropas Savienības Literatūras balvu (2013). Viņa apbalvota arī ar Prix Stritar par literārās kritiķes veikumu. Viņa pastāvīgi ceļo no Slovēnijas uz Āfriku un atpakaļ.

Romāns līdz šim uzrunājis lasītājus, kuri ilgojas pēc spēcīgiem varoņiem. Tieši tādi ir Ana un Ismaēls, kuri dalās ar stāstu – katrs no savas pasaules, vienlaikus ļaujot ieskatīties gan Eiropas rietumu civilizācijā, gan Āfrikas mūsdienu sabiedrībā. Ana noprot, ka tukšumu starp abiem rada ne jau ādas krāsa vai gadu starpība, bet vispirms jau – sievietes piederība rietumu civilizācijai, kurā zudušas tradicionāli ierastās lomas – meitas, sievas un mātes. Erotika nepārsniedz vientulības robežas, patālāk nobāztie noslēpumi no pagātnes ielaužas tagadnē, padarot to grūtāk pārciešamu, vēl neaizsargātāku. Romānā ievijas gan maģiskais reālisms, gan fragmenti no Āfrikas politiskās realitātes, caur tekstiem iepazīstam tādus rakstniekus kā Ben Okri, Salmans Rušdi, Kens Buguls, Kriss Abani, Vole Šojinka, Helons Habila, īpaša vieta ierādīta arī afrikāņu kinematogrāfijas atslēgas figūrai – Senegālas režisoram Djibrilam Diopam Mambētiju.

Projekts finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Grāmata tulkota ar Slovēnijas grāmatu aģentūras atbalstu, izdošanu atbalsta Trubar Foundation (Slovēnija) un Slovēnijas Rakstnieku savienība.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!