Apcere pie picas, apkārt raugoties

Paviesojāmies veikalā-kafejnīcā “Enhars”, kas atrodas uz Aristīda Briāna un Annas ielas stūra – telpās, kur savulaik atradās ebreju restorāns (par ko joprojām atgādina reljefais menoras atveids pie sienas). “Enhars”  gan nav tikai picērija, taču Mums Patīk tur nogaršoja tieši picu, frutti di mare – ar jūras mūdžiem.

Picu izvēlējāmies no itin plašā piedāvājuma: Margherita, Peperoni, Provence, Quattro formaggi, veģetārā un citas, kopskaitā kādas padsmit. Vārdsakot, visa klasika no vienas mazas picu krāsniņas (cepināšana notiek turpat klienta acu priekšā). Ja nosliece uz eksotiskākiem ēdieniem, var pasūtīt arī Osetijas pīrāgu, kuram pa vidu iecepts pildījums (siera/spinātu, siera/kartupeļu, jēra/tītara gaļa, jēra/liellopu gaļa un tamlīdzīgi). Ja vēlēšanās ieturēties ar ko pavisam ierastu – ir gan visādu veidu salāti, gan žuljens, gan soļanka, gan karbonādes, filejas, utt. ar piedevām un par tik saprātīgām cenām, ka, kā pastāstīja apkalpotāja, klienti lāgiem mulsi apvaicājas, vai viņa nav kļūdījusies rēķinos sev par sliktu. Pasūtāmas arī svaigi spiestas sulas. Mazās picas (25 cm) maksā no 3.45 līdz 5.15, lielās – no 4.00 līdz 6.00 eiro. Osetijas pīrāgi: mazie – no 2.80 līdz 7.00, lielie – no 3.50 līdz 8.20 eiro. Vēl cenu sakarā – visām picām un Osetijas pīrāgiem no 18.00 līdz 19.00 atlaide 15%, bet tad gan jārēķinās ar ilgāku gaidīšanu, jo “laimīgo stundu” zina daudzi.

enhars_pizza_di_mare01Ar picu viss labākajā kārtībā – ne par sausu, ne par mīkstu; var samanīt garneles, lasi, tunci, kaperus un, protams, pārējās ierastās picas sastāvdaļas. Snobi gan apgalvo, ka īstas picas spējot dabūt gatavas tikai Itālijā, bet pizza ai frutti di mare vispār esot apgrēcība ēst pasaules ziemeļgalā, jo to iespējams pagatavot tikai no svaigiem mūdžiem, kas iepriekšējā naktī vēl savā nodabā plunčājušies jūrā. Taču realitāte ir pavisam citāda. Jau kur tas laiks, kopš pica ar to pašu itāļu emigrantu palīdzību amerikanizējusies, un, visticamāk, jebkurā šejienes krodziņā pasūtot picu, mēs saņemsim tās amerikānisko versiju. Stila/garšas/tradīcijas tīrību te velti meklēt. Pica ir pilnībā internacionalizējusies. Mums Patīk Itālijā gadījies apēst daudzas picas, tostarp gan absolūti autentiskas – ceptas gadsimtus trīs senā picu krāsnī, gan arī tādas, kas atgādina plāceņu krustojumu ar belašiem, bet, visviens, lepni tiek krustītas par picām. Vēl trakāk – pat dziļā Itālijas provincē pilnā sparā tirgo pizza americana – picas, kurām virsū uzbērta milzu frī kartupeļu kaudze. Reiz Mums Patīk ar šausmām noskatījās, kā itāļu skolnieku bariņš visi kā viens pasūtīja amerikāņu picas ar visiem kartupeļiem. Nav jēgas spriest, deģenerācija, progress vai vēl kas cits – realitāti veido ne tikai tradīcija, bet arī pieprasījums. Starp citu, “Enhars” picas nogaršojamas ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī – kafejnīcā “Dolce vita”.

Taču šoreiz pizza ai frutti di mare bija vien maza un garšīga intermēdija, kaut gan “Enhars” pusdienu ieturēšanai nudien patīkama vieta. Iekštelpās ir uz rokas pirkstiem skaitāmi galdiņi, bet, ja ir vēlēšanās, var arī pasēdēt laukā uz nelielas terasītes. Tomēr “Enhara” trumpis ir konditorejas izstrādājumi. Visupirms Mums Patīk iekrita acīs marcipāna figūriņas, kas izliktas skatlogā, un uzreiz prātā atgriezās pirms daudziem gadiem bērnībā uzdāvinātā marcipāna pūcīte, kura ilgi nodzīvoja plauktā, pamazām kļūstot aizvien tukšāka un tukšāka, jo Mums Patīk tai no apakšas barbariskā manierē izurbināja un izēda vidu. “Enhara” marcipāna veidojumi darināti ar rokām, tur ir pasaku tēli, tostarp Sniegbaltīte ar visiem septiņiem rūķiem, zaķi un kaķi, govis un vardes, bezgala sievišķīgs bruņurupucis, kaut kas, ko aizvēstures zinātāji, iespējams, klasificētu kā apskaidrību sasniegušu stegozauru. Ir arī pūce vai varbūt cienījams ūpis, kas atmiņā atdzīvināja bērnībā apēsto pūcīti. Vārdsakot – “Enhara” meistari no marcipāna spēj dabūt gatavu jebko un jebkādos izmēros pēc pasūtītāja gaumes un patikšanas.

"Enhars" marcipāna figūriņas

“Enhars” marcipāna figūriņas

Tālāk – tāpat ar rokām gatavotas konfektes – ar upeņu balzama un visādu citādu pildījumu, tumšas un gaišas – un sukādes, arī “Enhars” produkcija, mango, kivi un citi augļi. Vēl – “Enhars” cepumi un arī “Enhars” kafija.

Un – tortes, kūkas un ruletes, arī visādu veidu dažādiem dzīves gadījumiem: sāļas un saldas, biezpiena, jogurta, krēma, šokolādes, ogu un augļu. Nopērkamas šepat veikalā kafejnīcā un arī lielākajos tirdzniecības centros visā Latvijā.

Tostarp ir arī tortes, kas paredzētas īpaši bērnu jubilejām – bet, ja ir īpašas vēlēšanās, teiksim, tortes ar iemīļoto pasaku, grāmatu vai multeņu varoņiem – “Enhars” meistari sola dabūt gatavas jebkādas fantāzijas, arī telpiskas un skulpturālas.

"Enhars" tortes bērniem

Gluži tas pats sakāms par pieaugušajiem, ja ir vēlēšanās nonākt bērna prātā. Gan ne vitrīnā, bet vismaz fotogrāfijās aplūkojama viena bezgala erotiska torte, kas pasūtīta un realizēta kādai vecmeitu ballītei. Vēsture klusē, ko domāja un runāja meitenes, torti sagriežot un apēdot. Bet gan jau kaut ko runāja un arī domāja. Tāpat vēsture klusē, kādi paraugi bija prātā konditorei, kura šo torti cepa.

Promejot, lai nostiprinātu iepazīšanos, Mums patīk paņēma līdzi zemeņu ruleti (2.80 eiro kilogramā). Bēdīgā kārtā mājās zemeņu rulete pačibēja tik ātri, ka Mums Patīk nepaspēja to nobildēt.

Kur meklēt “Enhars” picas, pīrāgus un konditorejas izstrādjumus, lūkojiet šeit.

IELĀDĒ RAKSTUS! LŪDZU UZGAIDIET!